Den här dagen ville vi besöka Skillinge, Brantevik, Simrishamn och Kivik. Fyra små kuststäder på Österlen och i alla de städerna sökte vi oss till hamnen där vi hittade bra parkeringsplatser. Vatten lockar alltid och vi ville ju uppleva havet så mycket som möjligt.

I Skillinge hade vi turen att få se en liten svanfamilj. Jag gissar att småttingarna var nykläckta eftersom vi först inte såg dem och sedan lockade mamma och pappa svan fram sina små telningar från gömstället bland stenarna. Föräldrarna var väldigt uppmärksamma på sina ungar och det tog en stund innan hela familjen till slut simmade iväg.







Muffin mötte en liten kompis.

Det fanns många blommor och vackra buskar och här kommer några av dem från de olika små städerna i ett svep.











Efter Skillinge kom vi till Brantevik. Där ligger den här fina segelskutan. Jakten Hoppet av Brantevik ägs och drivs av Föreningen Jakten, som bildades i december 1995. Det var för att föra Branteviks segeltradition vidare och att ge ungdomar möjlighet att segla, som projektet att bygga den här jakten föddes. I princip allt arbete har skett ideellt och i dag förvaltar föreningen den vackra skutan, som blivit byns stolthet.


Ett tjusigt hus där taket är extra vackert.

Under vår promenad kom vi fram till Vejakåsen, en plats vi alla gillade. Näheten till havet och den karga miljön gör platsen speciell.







Nästa delmål var Simrishamn och när Anki och Paula gick in i stadens turistcenter stannade jag och Muffin ute. Där hade jag turen att få se några duniga måsungar. Om de är söta eller inte är upp till var och en men i mitt tycke är de fulsöta.

Även här i Simrishamn gick vi en liten promenad och från hamnen kom vi upp bland småstadsbebyggelsen.



Vad har Anki och Paula fått syn på tror ni?

Jodå, här växte det fikon. Skåne har så mycket som känns exotiskt för mig som bor alldeles för långt norrut för att många växter ska klara sig.


Ärligt talat så har jag en del svårigheter med att veta vilka foton som hör i hop med vilken stad men jag går efter tidsangivelsen på bilderna och då måste den här väggmålningen vara från Simrishamn den också. Men det kan mycket väl vara så att vi såg den i Kivik och i så fall är resten av bilderna också därifrån.





Här är jag i alla fall säker på att bilden är från Kivik. Det är ju Fritiof Nilsson Piraten som Anki tittar så vänligt på. Muffin tyckte att hans fötter luktade spännande.

Bakom Piraten står Bombi Bitt, som egentligen heter Edvin Strid i romanen Bombi Bitt och jag.

En koltrast satt på en skorsten och sjöng så vackert för oss.

Den här bilden är inte från just den dagen men eftersom jag fick bilder från mina resekompisar några dagar efter fototillfället så får den bilden vara med nu. Muffin var noga med att fördela sina gracer mellan oss tanter och han var lika bra på att gosa som vanligt. En riktig mysvovve.

En utrolig flott reise dere har hatt. Nydelige fugleunger og imponerende blomsterprakt.
GillaGilla
Jättefina bilder! Simrishamn och Kivik är som hemtrakter för mig. Söta djurbilder också, jag tycker måsungar är jättesöta. Vilken trevlig tripp ni haft!
Kram
GillaGilla
Nice to see some Summer colour, I really like the house at Vejakåsen – I’m not use to seeing architecture like this, have a nice week.
GillaGilla