Det här var den sista hela dagen på Österlen och i vår stuga i Borrby. Morgonen efter var hemresan bokad så vi ville göra det bästa av den här dagen. Kvällen innan var himlen vackert röd borta i väster.

Jag samlar blommor och andra växter i ett eget galleri men de fanns inte på samma plats allihop.







Vårt första mål var Knäbäckshusen, ett område jag besökte med min lillasyster och hennes son för precis fem år sedan och då bodde vi på gångavstånd från de här husen. Lite information finns att läsa i första bilden om någon vill veta mer. Det här är inte alla hus men ett bra urval.










På ett av husen landade en svala en kort stund. Det var svårt att få till en bra bild men det syns i alla fall att det är en svala.

Vi gick ner mot havet och kom till det hjärta som såg nygjort ut när jag var här för fem år sedan. Nu är det lite påverkat av tiden och vädret.

Ett av de här små husen är ett kapell men nu minns jag inte vilket av dem det är.

Trappan tog oss närmare havet.

Sista lilla biten ner var dock lite brant och svårtillgänglig så det var bara jag som tog mig ner.



Där borta är en del av Stenshuvuds nationalpark. Dit kom vi inte den här gången men vi såg väldigt mycket annat fint. Jag har ju vandrat omkring där förut och njutit av vacker bokskog och storslagna vyer.

Mina resekompisar nöjde sig med att stanna kvar längre upp och titta ner på mig.

Vi har sett en hel del pampiga ekar och här är en av dem.

Vi fortsatte mot Brösarps Backar, som är bevis för att Skåne inte bara är platt.

Några fina insekter som vi dels såg här och den sista, grönglänsande skalbaggen fanns vid Knäbäckshusen.




Långt där borta syns havet svagt.

Mörka moln tornade upp sig och vi hann inte ända fram till bilen innan det började regna.


Vi hittade ett mysigt café där vi satt under regnskuren och där hade de en hel del veganskt. Jag åt en stor, supergod vaniljbulle och det är inte ofta jag har hittat veganska sådana. När vi hade fikat klart slutade det regna och vi åkte vidare till Skånes högsta vattenfall, Hallemölla, som i etapper är 23 m högt. Där finns också en kvarn där den verksamheten nu inte är igång längre. Mer info finns i texten i första bilden. Här höll sig regnet borta och vi kunde i lugn och ro gå omkring och titta på allt.








Vi såg en skylt som visade att det fanns ett äppelmusteri en bit bort. Vi svängde in där och i butiken fanns det många sorters drycker att köpa för den som ville. När vi kom ut igen gick vi förbi en äppel- och päronodling och innan vi kom tillbaka till bilen såg vi ett festligt par, ett träd och någonting som såg ut att vilja kramas och vara riktigt nära.



Vi var både trötta och väldigt nöjda med dagen och det var skönt att komma tillbaka till stugan. Vi förberedde lite med packningen för vi planerade att komma iväg senast kl 09.00 för att med god marginal hinna lämna tillbaka hyrbilen senast kl 11.00. Det gick bra och mer om det kommer i nästa och mitt sista inlägg från Skåne.