Vid två tillfällen den här veckan har jag gått till Ändsjön och hoppats på att få se småttingarna till alla de skäggdoppingar jag såg för ett tag sedan. I tisdags såg jag inga andra fåglar än några skrattmåsar på håll så det fick bli blommor i fokus i stället.





Att daggkåpans blad är bra på att samla på sig vattendroppar har jag visat och skrivit om tidigare men även själva blomman kan fånga och smycka sig med dessa droppar.

I morse gjorde jag ett nytt försök och fick faktiskt syn på en av alla de skäggdoppingar jag tidigare såg. Men i övrigt var det väldigt tyst och tomt vid det södra fågeltornet. Förmodligen kläcks alla olika slags fågelungar när jag är bortrest och då får jag hoppas att jag kan se dem när jag kommer hem igen till midsommar.

En viol. De kan ha många utseenden och den här är lite blek i jämförelse med många andra. Men den är fin i alla fall.

Jag kom till den del där spången delade sig och jag följde den spång som ledde till det norra fågeltornet. Inga fågelungar där heller och nästan bara skrattmåsar som syntes. Jag såg några andra fåglar men de var alldeles för långt bort för att fota. Det var bara för mig att ta mig ner för den lite läskiga trappan igen.


Jag gick vidare och fick leta upp andra fotomotiv i stället.

Det är ju inte bara fåglar som flyger och från Frösöns flygplats, som egentligen heter Åre Östersund flygplats, lyfter det ett antal plan varje dag.

Mörka moln närmade sig. Det syns inte i bilden men det var regn på gång.

En av alla de fina brevlådor jag ibland ser på mina promenader. Jag fotar aldrig de som är precis vid ingången till hus för det skulle inte kännas bra att rikta kameran in mot huset.

Både hägg och syrener blommar för fullt och nu är det snart dags även för rönnarna. En del har nästan slagit ut men här är det än så länge bara knoppar.

Förgätmigejen är så söt.

Nästan hemma i mitt område och här lyfts pallar med takpannor upp på ett av husen längre ner i området. Nu går det undan och femte huset är nu på väg att få ny fasadfärg, nytt tak och nya fönster. Skönt att det är klart och fixat där jag bor.

I morgon kväll tar jag nattåget söderut och någon gång mellan kl åtta och kl nio på lördag morgon är jag framme hos min dotter och hennes man i Örebro. Min andra dotter kommer självklart också dit och vi har blivit lovade hemgjord glass 😀 Det ska bli väldigt spännande att få se deras nya hus, krama alla och att få mysa lite med kattbröderna. På söndag kväll fortsätter resan med ännu fler fina möten och kul upplevelser.
Såå många fina bilder Ingrid! Jag tror säkert du hinner se massor med fågelungar när du kommer hem igen! Du är ju bara borta en vecka ungefär … om du inte ska stanna flera dagar någonstans på hemvägen 🙂
Så bra att du kan starta din resa redan i morgon och hinner träffa dina barn på vägen söderut!
Vår resa som verkade så avlägsen när vi började prata om den … och nu är den strax här … ska bli såå kul!
Kram
GillaGilla
Tack Anki! Ungarna har nog inte hunnit bli jättestora när jag kommer hem men jag ska stanna några dagar hos min lillasyster och sedan flera dagar hos min son innan jag åker hem. Då följer sonen med och vi kommer hit den 18:e. Så det blir nästan 13 dygn som jag är borta.
Ja, jag kan ju inte missa att träffa mina barn och några andra när jag är där nere 😀
Tänk att vi är där nu snart ses vi 😀 Härligt!
Kram
GillaGillad av 1 person
Ser fram mot nya vackra bilder från resan. Önskar dig och bloggvännerna en god tur!
GillaGilla
Det kanske blir bilder gånger tre eftersom jag tror att du följer oss alla tre 😀 Men viss skillnad blir det nog ändå.
Tack Anna-Lena! Det blir säkert en väldigt rolig resa.
GillaGilla
Nu är det vår och försommar även i Norrland, härligt! Fina bilder, även om det inte blev några fågelungar i blickfånget denna gången. Hoppas du får se dem när du kommer hem. Önskar dig en fantastisk resa med mycket glädje och skratt. Kram
GillaGilla
Ja, och våren kom tidigare än vanligt. Björkarna slog ut flera veckor tidigare. Men nu är det grönt och härligt och då får man njuta 😀 Jag hoppas att fågelungarna visar upp sig när jag kommer hem.
Tack Anna! Det kommer att bli massor av glädje 😀
Kram
GillaGilla
Det dråpebildet av blomsten var nydelig!
GillaGilla
Ja, där fick jag och blomman till det ganska bra och dropparna glittrar så vackert 😀
GillaGilla
Även om det inte blev några fågelungar så blev det många bilder och jättefina sådana. Själv fastnade jag lite extra för daggkåpan. Så fint med dropparna som glittrar.
Ja, då är det dags för er resa nu. Det låter som ett väldigt bra första stopp. Jag förstår att du vill se deras hus och att träffa nära och kära är en bra början. Hemlagad glass tackar man inte nej till.
Förstår att det är skönt att renoveringen av ditt hus redan är klar.
Önskar en jättefin resa!
Kram
GillaGilla
Ja, det verkar inte ha kläckts några fågelungar här än men naturen är ju full av motiv 😀 Daggkåpor brukar kunna bli väldigt vackra efter regn.
Äntligen är det dags och för min del blir det nästan en två veckors resa. Och jag ser fram mot allt 😀
Det har tydligen investerats i en bra glassmaskin och nu får den visa om den kan göra vegansk glass. Det funkar säkert.
Det är jätteskönt att det här huset blev först ut med renoveringen.
Tack Znogge!
Kram
GillaGilla
Åhhh – då har du ju redan åkt när jag skriver det här.
Ifall du tittar in ändå och läser kommentarer så önskar jag dig en toppentid framöver.
Kram/Barbro
GillaGilla
Jag satt på stationen när du skrev och nu är jag i Örebro 😀 Tack snälla Barbro. Det har börjat jättebra och fortsättningen blir säkert lika fin.
Kram ❤
GillaGilla
Så fina foton på blommorna. Så vackert med vattendropparna på bladen. Så mycket spännande du har framför dig, lycka att få gosa både med tvåbenta samt fyrbenta. Det nya huset som ska inspekteras, så roligt. Om några timmar är du framme, hoppas resan hittills gått bra. Nattåg låter spännande, det har jag aldrig åkt. Ska bli så kul att få ta del av eran tripp och allt som ni ska hitta på.
Kramar
GillaGilla
Tack Lotta! Ja, droppar i naturen är ofta små konstverk.
Det är så härligt att vara på gång med den här resan nu och jag har fått en väldigt fin början här i Örebro 😀 Gos, mys och inspektion av ett hus med många rum och mycket att se. Resan gick jättebra. Jag sov i alla fall mellan 4-5 timmar och mycket mer hade jag inte räknat med i en sovvagn.
Kram
GillaGilla
Vilka vackra bilder! Önskar dig en fin resa och ser fram emot att få följa er!
Kram
GillaGilla
Tack marie! Det blir säkert bra på många sätt och det är kul att du hänger med 😀
Kram
GillaGilla
Oerhört vackra bilder, stort tack för detta.
Fåglar ja, hoppas du får kika på nykomlingarna när du kommer hem då, fattas bara.
Ha de gott nu.
GillaGilla
Tack Mikael! Naturen är en mästare på att få till det.
Jag hoppas att jag får se många små dunbollar när jag kommer tillbaka men kanske dyker det även upp någon fågel under den här resan. Vi får väl se…
Tack så mycket och detsamma. Just nu har jag det väldigt bra med en kisse som ligger och trycker sig intill mig och spinner.
GillaGillad av 1 person