Ja, äntligen kom beskedet och v 46 börjar hantverkarna med rivning av kakel, klinker och en del annan inredning i mitt badrum. Det är inte helt säkert att arbetet kommer igång redan på måndagen men jag har ändå bokat in mig i övernattningsrummet här i min brf från måndagen och 10 dagar framåt. Fler dagar än så fick jag inte boka men förhoppningsvis kan jag öka på dagarna när jag närmar mig den 10:e dagen. Jag hade inte planerat att boka det rummet eftersom det inte känns särskilt kul att bo där. Men jag tänkte om av två skäl. Det blir väldigt mycket billigare än att bo på hotell eller ett airbnb och dessutom kan det vara bra att vara tillgänglig om det dyker upp något under renoveringen som jag behöver komma med en åsikt om. Det finns faktiskt ett skäl till och jag tänker att jag förmodligen går hem och äter både frukost och middag. Jag skulle kunna sova i min egen säng också men det är ju det där med tillgång till toalett. Men möjligheten finns och om jag väljer att sova hemma så har jag i alla fall någonstans att ta vägen medan det bullrar och dammar i min lägenhet. Toa och dusch är också viktigt att ha tillgång till. Förhoppningsvis är allt klart till första advent för då vill jag förvandla min lägenhet till ett tomteland.
Jag fortsätter med höstbilder och här är det två lärkträd som har skiftat färg helt.

Lönnar är inte bland de vanligaste trädsorterna här men de som finns blir ofta väldigt vackra på hösten. Det blir inte lika täta mattor av lönnlöv som längre söderut men de här löven gör så gott de kan för att pryda trottoaren.

Många träd har nu nått det här stadiet.

Det var lite frost i natt och i skuggiga partier syntes spår efter den.



Första snön har lagt sig på fjälltopparna. Det är ett väldigt tunt lager och det kommer både att smälta och regna bort snart. Men jag tycker att det är fint och är glad så länge det varar.


Allt är inte färgrikt men ganska dekorativt ändå.

Desto mer färg är det i den vackraste rönnen i det här området. Den har precis skiftat till den här färgen och det dröjer nog lite innan den har tappat alla sina löv.

Men vissa löv har inte riktigt hängt med. De är nog snart ikapp.

Här har vi inte märkt något av det ruskväder som har dragit fram längre söderut men turen kommer nog till oss också så småningom. Jag reagerade lite när jag såg bilder från en väg med en hel del snö i Dalarna. Men Orsa Finnmark är inte vilket område som helst. Jag såg en skylt i en av bilderna och där stod det Koppången. En plats som ligger en bra bit in i just Orsa Finnmark och även i andra reportage pratades det om snö i Dalarna utanför Orsa. Alla som bor i närheten eller har åkt den vägen när det är nära noll grader vet att just det området alltid blir mer drabbat och där blir det ofta snö när det regnar i Orsa. Att ge sig in på den vägen med sommardäck när det faktiskt finns en varning för snöfall i området är för mig ganska obegripligt. Sedan finns det så klart folk som inte vet att det brukar bli så här och med dem kanske jag kan ha lite empati.
Förstår att du längtar tills renoveringen är klar. Själv hade jag mina döttrar att bo hos, när mitt badrum renoverades. Övernattningsrummet blir ju perfekt för dig.
(PS: Fingrarna slant nog en aning… rönn blev lönn på de två sista bilderna).
GillaGilla
Ja, jag längtar väldigt mycket och nu blir det i alla fall klart till jul 😊
Hoppsan! Tack för att du uppmärksammade mig på felet. Nu är det fixat 😂
GillaGilla
Så smart med övernattningsrummet! Även om det kanske inte är så roligt så finns det många fördelar. Dels har du nära hem, dels blir det inte så dyrt. Jag hade valt samma alternativ.
Så höstbilderna! Din natur är så vacker och bilderna fantastiska! Här är det inte allsså färggrant men desto roligare att se hur fint det är hos dig.
Kram
GillaGilla