Vi vaknade till en skön morgon, den sista i Trondheim. Innan vi lämnade det lilla huset ville vi gå en promenad längs Nidälven men på motsatt sida än där vi hade gått tidigare, på samma sida av älven vi bodde. Det var mulet men helt stilla och återigen fick vi se vackra speglingar i det spegelblanka vattnet.



En inte helt vuxen mås sa till oss att hålla avstånd och det gjorde vi.

Vi packade in oss själva och all packning i bilen och fortsatte vår resa. Karin hade tidigare kommit med förslaget att vi skulle besöka Hitra, som är Norges sjunde största ö. Jag fick för mig att Karin hade hört eller sett att det var en ö väl värd att besöka men det visade sig att hon bara hade fått vetskap om ön genom varor som kom till hennes arbetsplats. Men vad spelar det för roll när allt i Norge är värt ett besök? Vi la in Hitra kyrka i GPS:en och gav oss iväg.
Här är vår resväg den här dagen. Från Lillegårdsbakken i Trondheim till den röda markeringen och med en rejäl avstickare till Hitra

Vi hade lite otur med vädret för regnet satte igång ganska snart och höll i sig under en stor del av vår stund på väg till och på Hitra. Men jag fotade så gott det gick från passagerarsätet och försökte hinna med mellan vindrutetorkarnas färd fram och tillbaka. Någon gång hissade jag ner fönstret och tog någon snabb bild genom det.





Vi stannade till på en rastplats och där fastnade jag för hur olika tångsorter det finns.




Med uppfällda paraplyer gick vi en runda runt Hitra kyrka. En kyrka helt i min smak. Den går så klart inte att jämföra med Nidarosdomen men även om jag fascinerades och imponerades av den så kände jag ett helt annat lugn här. Ingen stress över allt jag inte fick missa. För att vara ateist blev det ganska mycket fokus på kyrkor.






Utanför kyrkan såg det ut så här och långt ute på en klippa satt en häger på ena sidan och en skarv på den andra. Jag nöjde mig med att försöka fota hägern för skarvar ser jag mycket oftare. Om ni klickar på bilden med hägern och tittar lite till vänster så ser ni även en strandskata där.



Molnen lättade och regnet upphörde så småningom. Vi stannade till en stund på andra sidan den här lilla grå stugan

Där fick jag syn på ännu en häger och den landade på taket på just den lilla grå stugan.


Jag minns faktiskt inte om den här platsen är på Hitra eller om vi hade lämnat ön. Någonstans längs vägen gjorde vi i alla fall ännu ett stopp.



Karin ville gärna köra så jag fortsatte att sitta med kameran beredd för eventuella fina vyer. De dök upp med jämna mellanrum och även om det skumpade en del så blev några av bilderna helt ok. Jag gillar verkligen när molnen interagerar med fjällen.







Vi kom fram till bondgården där vi skulle bo och den gården ligger verkligen naturskönt. Bilderna är tagna från mitt sovrumsfönster.


Efter middagen ville vi (läs jag) hälsa på kossorna. Även om jag är vegan och inte gillar att kor och kalvar skiljs åt nästan genast så tycker jag väldigt mycket om djur och vill gärna hälsa på dem. En av dem hann slänga ut sin tunga innan min hand nådde den mer klappvänliga pannan eller mulen 😀




Vi gick en liten runda och här är gården fotad från en lite högre höjd. Vi bodde i den högra delen av huset, där en blå dörr syns. Alla våra boenden under den här resan har varit fräscha, fina och med allt vi har behövt.

En sista inzoomning på en del av fjällen.

Det var synd att vädret inte lockade oss att promenera mer på Hitra men det kanske var bra med tanke på att vi hade en ganska lång resväg den här dagen. Vi fick ändå se en hel del fint och allt är så klart inte med här i inlägget. Vi insåg också att i Norge gäller inte samma öppettider för matbutiker som i Sverige. När jag tänker efter så vet jag att för ganska många år sedan kunde vi inte hitta kvälls- eller helgöppna affärer i Norge. Nu gäller andra tider även där men vi hade inte tänkt på att det var söndag och då verkar de som jobbar i vissa affärer få vara lediga. Det var bl a en Rema 1000 vi besökte och den butiken är ju ganska stor. Kanske är det annorlunda i städerna. Vi klarade oss bra utan den påfyllning vi hade velat göra så det var inget stort problem.
Nästa dag hade vi två resmål, Atlantkustvägen och Ålesund. Vi blev inte besvikna på någon av de platserna.
Atlantehavsveien har jeg kjørt noen ganger, der er det mest den høye broen med sving som er fascinerende. Ålesund er også en vakker by når man kommer seg opp i høyden for å få overblikk. Hitra har jeg ikke vært, men et år skal jeg ha en tur på nord-vestlands lyene. Det er mange fine av dem. Smøla med sine havørner og vindmøller. Oppover langs Helgelandskysten er også et ukjent område for meg.
GillaGilla
Jag tycker att det fanns fina klippor och dessutom fascinerades jag av alla måsar som hade sina bon på avsatser på stolparna under bron. Det såg farligt ut men de verkade ha det bra där. Ålesund bjöd på ett fint centrum men allra bäst var ju den där utsiktshöjden och därifrån var det fantastiska vyer. Hitra har säkert många fina vandringsmöjligheter men vädret lockade inte till några vandringar. Du får förhoppningsvis bättre väder när du har semester och det är alltid kul att upptäcka nya områden 😀
GillaGilla
Jättefina och skarpa bilder från er resa. Norge är vackert överallt. Och varje kyrka också, på olika sätt. Jag gillar den där lilla stenkyrkan som du visar idag. Och kyrkor är till för alla. Troende, tvivlande eller icketroende.
Jag gillar inte heller att kor och kalvar skiljs åt så snabbt. Så sjukt. Det känns helt fel. Jag undrar om det egentligen finns någon anledning/förklaring som jag skulle kunna godta i den frågan.
GillaGilla
Tack, jag ska inte klaga på bilderna för det var inte direkt stilla under färden 😀 Norge är absolut väldigt vackert överallt och den här resan är ännu ett bevis på det. Jag gillar också den stenkyrkan och visst är alla välkomna.
De anledningar till att skilja kalv och ko åt som jag har hört duger absolut inte som förklaring enligt mig. Vi människor ska ha det mesta av mjölken och det är bättre att ta bort kalven direkt för då skriker ko och kalv inte så länge efter varandra. Fruktansvärt och inte alls bra. Köttdjur brukar däremot få ha sina kalvar hos sig.
GillaGilla
Jättefina bilder från den här resdagen också … och den vackra stenkyrkan gillas skarpt! Föredrar små enkla kyrkor framför de stora pråliga.
Kalvarna är såå söta … nu blev jag lite avundsjuk 🙂 Visst känns det helt fel att kalvarna skiljs så snabbt från sina mammor! Vilken fantastisk utsikt från ditt sovrumsfönster där!
Atlantkustvägen och Ålesund … det ser jag fram emot! 🙂
Kram
GillaGilla
Tack så mycket! Jag gillar också den fina stenkyrkan och jag föredrar också sådana små och inte så utstyrda kyrkor. Nidarosdomen är en helt annan sorts byggnad.
Visst var de söta och jag kliade både pannor och klappade mular 😀 Mjölkkor skiljs tyvärr snabbt från kalvarna men köttdjur brukar få ha kalvarna hos sig. Jag har ingen som helst förståelse för hur någon kan tycka att det är ok att skilja ko och kalv åt.
Visst var det en vacker utsikt från fönstre 😀
Inläggen kommer snart, först om Atlantkustvägen. Vi hann inte se båda samma dag.
Kram
GillaGillad av 1 person
Vilken fin promenad ni fick längs med älven och bilderna med speglingarna är verkligen fina.
Det blev väl ett bra stopp i Hitra och jag tycker kyrkan är väldigt fin både in- och utvändigt. Inte stor och pampig men så behöver det inte heller vara.
Så mysigt att ha övernattning på en bodgård. Vyerna från ditt fönster är också jättefina så den utsikten gick inte att klaga på. Kul att få träffa korna också.
Helt enkelt ett inlägg med jättefina bilder från er resa!
Kram
GillaGilla
Ja, det var bra att vi kom ut så att vi fick se de fina speglingarna.
Med tanke på vädret så gjorde vi det bästa av besöket på Hitra. Kyrkan var väldigt fin och jag gillar de här små trä- och stenkyrkorna bäst. Nidarosdomen går inte att jämföra för den var fantastisk på ett helt annat sätt.
Det var ett fint boende och det var kul att få träffa kossorna 😀
Tack Znogge! Norge är ett vackert land.
Kram
GillaGilla
Så vackra foton! Vad ni har hunnit med mycket trevligheter. Vilken fantastisk utsikt från er boende. Det är inte utan att man blir sugen på att ta sig en Norgetur. Kyrkan var också fin, som du vet så gillar jag kyrkor.
Kramar
GillaGilla