På upptäcktsfärd i Trondheim

Nu är jag hemma igen och det är först nu jag har tid att hälsa på lite mer i bloggvärlden. Efter det första inlägget, som handlade om resan till Trondheim och vad vi såg första kvällen, så har det varit fullt upp i stort sett från morgon till kväll. Jag har hunnit med att föra över mina foton till datorn varje dag och göra små redigeringar i de bilder jag vill spara men sedan har jag och Karin prioriterat upplevelser och skjutit på annat. Men nu är jag redo att både blogga och börja besöka er, mina bloggvänner.

Vi vaknade upp till en gråmulen morgon då regnet hängde i luften och ibland kom det en skur. Vi bestämde oss för att vänta lite med promenaden till bl a Nidarosdomen och i stället ta bilen på en liten sightseeing i en del av Trondheim som vi annars kanske inte skulle ha besökt. Vi hade tur för regnet upphörde och vi kunde se oss omkring utan att bli blöta.

Jag lägger in en kartbild för att ge er en liten uppfattning om var vi var och vad vi såg. Den lilla blå pricken långt ner i mitten visar var vi bodde. Alldeles intill, snett upp till höger, finns Kristianstens fästning. Den skrev jag om i förra inlägget. Den här dagen for vi norrut och runt udden till höger i bilden. Senare promenerade vi över Gamle bybro och kom snart till Nidarosdomen

Vi stannade till i Korsvika. Där hittade vi en fin plats och kombinationen hav och klippor är något vi båda gillar.

Eftersom det fanns en gångväg upp på en höjd så ville vi så klart ta oss upp dit för att få lite bättre utsikt. Vyn är mot en del av hamnen i Trondheim. Om ni skärper blicken lite extra kanske ni kan urskilja en byggnad vid vattnet ungefär mitt i bilden. Det är en oljerigg och jag blev lite förvånad eftersom jag har inbillat mig att de riggarna bara finns ute till havs.

Munkholmen såg vi från många platser. Vi visste inte att vi dagen efter skulle följa med på en båttur ut dit och det blev ett ganska spontant beslut.

Strandskatorna fanns även här.

”Flytende flyvende” (2021). Minnesmerke över Leif Eriksson.

Vi fortsatte en liten bit norrut, till en plats där en skylt sa att vi var i Fagerhem.

Där bjöd en trut på en liten show. Den tog ett skutt, så såg det i alla fall ut, och lyckades fånga något ätbart. Vad den fångade är något oklart för bilderna blev inte helt tydliga. Men kanske en sjöstjärna eller eventuellt en krabba. Sista bilden visar hur bytet nyss har slunkit ner i halsen, som tydligt ökade i tjocklek.

Vi fortsatte runt udden men hittade ingen mer fin plats att lätt kunna stanna till vid. Vi tog oss i stället tillbaka till vårt boende och snart gav vi oss i väg på en promenad över Gamle bybro, som går över Nidälven. Karin började genast sjunga på sången ”Nidälven” och först då insåg jag att den älven finns i Trondheim. Jag har nog hört den ett antal gånger med Harry Brandelius så jag kände igen den men jag trodde att den älven är svensk. Lite senare ville Karin spela upp den för mig men jag ville inte höra på Harry Brandelius. Då blev det Flamingokvintetten i stället och till den versionen kunde vi inte låta bli att försöka oss på att bugga en stund i köket. Det gick sådär eftersom ingen av oss är vana vid att föra men vi tog i alla fall några steg. Om någon mot förmodan aldrig har hört den sången så kommer en länk HÄR. De sjunger även om den Gamla bron som vi gick över.

På väg ner mot älven läste vi det här på trottoaren. Det syns inte men det var en backe.

Det finns oändligt många fina, gamla hus i Trondheim men den här gången valde jag ut det här.

Regnet kom tillbaka en stund och våra paraplyer kom fram. Det funkade bra och det var inget kraftigt regn.

Nidarosdomen är otroligt imponerande. Jag gillar egentligen små träkyrkor på landsbygden bättre men jag imponerades och fascinerades ändå av den vackra, pampiga kyrkan. Nu kommer det ganska många bilder på den och ändå har jag sållat rejält bland bilderna. Först utsidan.

Känslan i kroppen när vi kom in, efter att ha köpt biljetter, var ett stort WOW. Det går absolut inte att förmedla hur storslagen den är via foton men en liten hum kan ni få här.

Det fanns flera olika orglar.

Det satt en kvinna vid något som såg ut som en liten orgel mitt i kyrkan men när hon spelade hördes det ur orgelpipor överallt. Men det var inte alla orgelpipor utan ljudet kom från de här piporna och från en annan del där man bara svagt kunde ana att det fanns orgelpipor. AI säger så här om det här runda fönstret: Rosettfönstret i Nidarosdomen i Trondheim sitter på katedralens västra fasad. Det är ett mäktigt och färgstarkt rundfönster med glasmålningar som föreställer domedagen, omgivet av stenhuggardetaljer och reliefer av änglar, Mose och Johannes döparen.

Alldeles söder om Nidarosdomen finns Ärkebiskopspalatset som rymmer tre olika museer och utställningar som skildrar Norges historia. Där finns bl a riksregalierna och rustkammaren.

Norr om Nidarosdomen pågick en matfestival och den ville vi gärna besöka.

Det fanns inte jättemycket för mig att välja bland men i en foodtruck pratades det varmt om den goda veganska varianten av något som verkade vara en friterad pizzamacka. Den smakade bra men inte mer än så. Karin tog en annan variant och hon kände nog ungefär likadant. Mätta blev vi i alla fall.

Tiden hade sprungit iväg och vi var båda lite ömma i fötter och andra kroppsdelar. Det var dags att promenera tillbaka till det som var vårt hem i tre nätter. Vi korsade återigen Nidälven, och jag tror nog att Karin började sjunga igen. Jag visar inte här så mycket av husen på pålar som kantade älven för någon dag senare var det spegelblankt och effekten blev så mycket bättre då.

Hemma igen. Vi bodde i det tredje huset uppifrån.

Mina tidigare resekamrater och jag har varit fullt nöjda efter fullmatade dagar och vi har stannat kvar i boendet efter middagen. Men Karin ville mer, och det är jag tacksam för, och senare tog vi bilen upp till en utsiktspunkt på andra sidan stan. Så småningom började även jag nynna lite på sången om Nidälven när jag såg den men det var Karin som kunde texten.

En härlig, rolig, intressant och fullmatad dag var över och nu smälter jag alla intryck genom att blogga. Det är en väldigt bra påminnelse om hur det var och vad vi gjorde. Dagen efter upptäckte vi ännu mer av Trondheim och snart hinner jag nog fixa det inlägget också.


En kommentar

  1. Härliga vyer och vacker natur! Lite regn på det men så mycket intressant ni sett ändå. Personligen föredrar jag mindre kyrkor men jag hade helt klart blivit imponerad av den mäktiga Nidarosdomen. Det ena utesluter inte det andra och man kan ha behållning av att se olika saker. Dessutom lärde du dig en ny visa och det var väl inte fy skam det heller.

    Det är bra när den man reser med vill samma saker men ibland får man kompromissa och det går det med.

    All mat man äter utfaller inte till belåtenhet men oftast funkar det och man blir mätt. Några sådana erfarenheter fick vi under vår resa också.

    Kul att se bilderna! När Husse jobbade med dialys var han ofta i Trondheim men något besök i Nidarosdomen blev det inte. Sjukhus i norska städer kan han däremot 😉 Vi får se om vi kör norröver nästa år…

    Kram och god kväll!

    Gilla

    • Jag är glatt överraskad över hur fint det var i Trondheim med omgivningar. Tänk att det ska krävas ett besök söderifrån för att jag ska åka tvärs över gränsen och inte alltid långt norrut. Då har du och jag samma smak när det gäller kyrkor men det är svårt att inte imponeras av det storslagna ändå. Ja hahaha, den visan sitter stadigt fast i min hjärna nu 😀
      Jag tycker att det blev väldigt bra med diverse aktiviteter kvällstid och även om det blev intensivt så hade jag inte velat missa något. Men jag var väldigt trött på kvällarna.
      Nej, all mat är inte jättegod men ibland får man vara nöjd med ganska gott.j
      Vad synd att Husse inte fick tillfälle att se sig omkring i Trondheim. Det finns så mycket annat fint förutom Nidarosdomen. Kommer ni norrut i närheten av mig så vore det kul att ses 😀
      Kram och detsamma!

      Gillad av 1 person

    • Det finns verkligen massor att se i Trondheim och jag är glad att vi stannad några dagar där. Den staden ligger ganska nära Östersund så kanske är det ganska underligt att jag aldrig har varit där förut. Jag har rest både söderut och norrut i Norge tidigare men nu var det dags, tack vare min väninna 😀
      Det låter helt underbart att få åka till Shetland och jag ser fram mot att få hänga med via bloggen.

      Gilla

  2. Så fantastiskt vackert! Vilken upplevelse. Det finns så många ställen man vill se och uppleva. Tills dessa att jag själv kommer dit så njuter jag av dina fina foton.

    Önskar er en fortsatt trevlig tripp!

    Kramar

    Gilla

    • Ja, här var det väldigt vackert och tänk så många platser vi har sett, och inte sett, som bjuder på fantastiska sevärdheter.
      Tack Lotta! Hela trippen är avklarad men vi hade väldigt trevligt hela tiden 😀
      Kram

      Gilla

  3. Tack för en fin sväng i Trondheim! ❤️

    Blir alltid lika fascinerad över stora gamla byggnader, kyrkor m.m. Att människor och deras hantverkskunnande på DEN tiden kunde åstadkomma något sådant. Tanken hisnar. . .

    Kram/Barbro
    (å tack för att du tittade in och kommenterade hos mig)

    Gilla

    • Jag är så glad för att min väninna föreslog den här resan. Hon har pratat om det i flera år och nu äntligen blev det av. Visst är det fantastiskt att så många fantastiska byggnader kunde byggas och att vi får njuta av att uppleva dem nu.
      Självklart tittade jag in hos dig 😀 När jag av någon anledning är borta från bloggvärlden en period så brukar jag läsa ikapp. Jag vill ju inte missa något 😀
      Kram

      Gilla

    • Jag har hört den sången många gånger men jag har nog aldrig sjungit den själv.
      Nidarosdomen är ett mästerverk på så många sätt och det finns massor av andra fina sevärdheter också i Trondheim.
      Kram

      Gilla

  4. Nidälven (sången) har jag ju hört. Men hade inte fattat att den låg i Norge. Jag kan några rader av den.

    Och Nidarosdomen känner jag också till, men aldrig sett i verkligheten. Vilken otrolig kyrka! Jag blir nästan andlös av dina bilder. Både de som är tagna utifrån och inifrån. Alla vackra fönster, skulpturerna, orglarna, valven, målningarna och jag vet inte vad. Måste verkligen ha varit en upplevelse. Jag hoppas jag kommer dit någon gång.

    Gilla

    • Då var du lika okunnig om Nidälvens placering som jag och nu har vi båda lärt oss något 😀
      Jag hoppas att du någon gång kommer till Trondheim och får se Nidarosdomen. Jag tänkte på dig när jag hörde musiken som kom ur alla orgelpipor. Kul att kunna bjuda på en del bilder så att du fick en liten uppfattning.

      Gilla

  5. Fina bilder … och serien med truten som hade en lite show för er är härlig!

    Jag har ju inte sett så mycket av Trondheim, men dina bilder väcker minnen 🙂 Jag är sen med min kommentar och såg att du har ännu mer bilder i nyare inlägg, så nu ska jag fortsätta dit 🙂

    Kram

    Gilla


Lämna en kommentar