Välkomnad

Jag kände mig verkligen varmt välkommen och Rocky ville gärna vara med och bädda min säng. Han är en riktig mysplutt även om han är en stor vovve. Lite skillnad i storlek mot jättemysiga och gosiga Muffin, som jag hade kamperat ihop med tidigare, men i sinnet är nog Rocky lika liten.

Det var så klart lika roligt att träffa min lillasyster och få se hennes nya hus. Så nytt kanske det inte är för hon har bott där sedan slutet av förra sommaren. Men jag har inte varit där förut så nu var det verkligen dags. Efter diverse rörarbeten, både på grund av gamla, rostiga rör och kommunens byte av rör på framsidan av husen i området, blev det omfattande åtgärder med bl a uppgrävning av hela tomtens framsida. Nu är allt klart och det ser fint och välordnat ut. Ingenting märks av det kaos som rådde en period.

Fina blomsterarrangemang i olika krukor förgyllde entrén.

Efter att jag hade fått se hela huset och trädgården, där jag inte tog några foton alls den här dagen, var det dags för promenad och vi kom så småningom ner till Vättern och längs vägen såg vi diverse fina blommor.

I Vadstena kloster finns det ett antal nunnor och de syns ofta ute i omgivningarna. Det har debatterats en del om ett generellt förbud mot slöjor och som svar på ett inlägg om just slöjor replikerade Vadstenas kommunalråd/kommunstyrelsens ordförande Peter Karlsson ”Jag gillar våra nunnor/systrar precis som de är ❤️ ” Ett bra, kort och tänkvärt svar. Vi fick syn på en nunna och jag passade på att fota när hon vände ryggen till.

Änderna kände inte för att bada just då.

Men det ville Rocky gärna göra och vilken tur då att Vättern fanns där med allt sitt vatten.

När jag stod och tittade på en badande Rocky kom en kaja och satte sig på en sten väldigt nära mig.

Vi kom till Sankta Birgittas kloster och kyrka. De nuvarande klosterbyggnaderna, S:ta Birgittas kloster Pax Mariae, byggdes 1972–1973. Klosterklausuren, som inte är öppen för allmänheten, är avsedd för tjugo nunnor och inrymmer en traditionell ”gräsgård” omgiven av en hög tegelmur. I murens utsida finns stenfragment från olika birgittinerkloster.

När vi vände tillbaka gick vi förbi Rådhustorget. Där finns bl a Vadstena rådhus som är det äldsta bevarade i landet och byggdes i mitten av 1400-talet.

Ett stort blomsterhjärta vid en uteservering.

På eftermiddagen den här dagen blev det ännu lite extra trevligt då både vår storasyster och en av mina äldsta vänner och hennes man kom och fikade en stund. Jag har ofta åkt och hälsat på den här kompisen från högstadiet och hennes familj men nu när jag inte har bil längre är det svårt att ta sig ut till dem där de bor. Men de ville gärna komma till mig i stället och eftersom jag var hos min syster så kom de dit. Båda mina systrar har så klart träffat min kompis även om det var länge sedan. Vår storasyster hade med sig hemgjord och supergod rabarberpaj och hon hade även gjort en liten vegansk variant till mig. Med vaniljsås blev det väldigt gott. Vad roligt det var att träffa alla och efter några timmar åkte gästerna hem till sitt igen. Ja, jag var så klart också en gäst men en gäst som stannade kvar några dagar.

Rocky och även vi människor behövde en promenad igen och den här gången tog vi bilen till slottet. Bredvid slottet finns den här stora ladliknande byggnaden. Min syster, som vet mycket om Vadstena, visste inte vad det här är för byggnad och jag lyckades inte heller hitta svar via google.

Vi gick en runda runt slottet, in genom borggården och ut ner mot Vättern.

I anslutning till vallgraven ligger en båthamn.

Två svalor vilade en stund på en bräda som stack ut under vallgravens ena bro.

Vi gick ner mot strandpromenaden

Vadstena är verkligen en pärla bland städer. Många små vägar och gränder och många spännande byggnader. Jag har tagit er med på en stadsvandring med mycket information förra sommaren så jag gör inte ett likadant inlägg igen. Men några bilder från bebyggelsen nära centrum får avsluta inlägget.

Ännu en härlig och rolig dag gick mot sitt slut och jag sov gott hela natten och vaknade upp till en ny spännande dag.


En kommentar

  1. Vadstena är vackert. Och mysigt, vill jag minnas. Jag har varit där en gång, men det var för många år sedan.

    Den där stora grå byggnaden verkar jättespännande. Väldigt vacker, tycker jag. Hoppas att någon kan ge svar på vad den används / har använts till.

    Och ”Jag gillar våra nunnor/systrar precis som de är” – en alldeles underbar replik.

    Gilla

    • Vadstena har mycket att erbjuda och min syster stortrivs där. Det är både vackert och mysigt så jag förstår henne.
      Visst är den spännande. Jag trodde ett tag att det var spannmålsmagasinet men det beskrevs som ett rött hus och jag har varken sett bilder eller text om det här huset. Men kanske finns det någon som vet. Och då tänker jag på Anki i första hand 😀 Hon känner till Vadstena väl och är där ibland.
      Ja, den repliken fick mig att både le och nicka gillande när jag hörde om den.

      Gilla

  2. I Vadstena har jag inte varit men jag tycker det ser ut att vara en fin och intressant stad.
    Väldigt härliga bilder på dig, din syster och finaste Rocky och lika fina bilder från staden.

    Ja, det har verkligen blivit en het och hätsk debatt när det gäller att förbjuda slöja. Principiellt tycker jag att det är en absolut självklarhet att varje kvinna eller man, för det är väl ingen skillnad…, ska får klä sig precis som man vill. Valfrihet helt enkelt och en självklarhet i Sverige. Samtidigt vet jag att det inte är så lätt och jag blev beklämd när jag läste att den iranska sångerskan Parasto Ahmadi dömdes till 74 piskrapp för att hon uppträdde utan slöja i en livesänd konsert. Vår yngsta dotter arbetade i Egypten och kvinnliga arbetskamrater berättade att familjen förskjutit dem när de valde att arbeta utan slöja. Så dessa svenska ”balkongflickor”. .. Det här skulle jag kunna skriva massor om och har många exempel från skolans värld. I den bästa av världar så bygger bärandet av slöja helt på frivillighet men jag sticker ut hakan och säger att det inte alls är så, inte för alla. Har sett hur några av våra elever fick kämpa… Att jämföra med nunnor, påskkärringar eller kvinnor i bondesamhället på 1900-talet köper jag inte alls.

    Kram

    Gilla

    • Vadstena är en väldigt mysig och trevlig liten stad med massor att se och uppleva.
      Tack Znogge! Jag passar så klart på att gosa lite extra när jag har myshundar att umgås med 😀
      Visst kan det vara svårt att veta om slöjan bärs frivilligt eller under tvång så det är inte helt enkelt att säga vad som är rätt eller fel. Men i det här fallet tror jag att svaret gavs på ett inlägg som just handlade om nunnor och att de inte borde få ha slöja. Allvar eller ett dåligt skämt, det vet jag inte. Men jag borde så klart ha haft med hela sammanhanget och tagit reda på helheten. Nunnor bär ju iofs också sina slöjor av religiösa skäl men jag tycker också att det är märkligt att jämföra de två kategorierna. Jag har inte hört någon jämförelse med påskkärringar eller kvinnor i bondesamhället men om de förekommer så håller jag med om att det inte känns rätt.
      Kram

      Gilla

  3. Så vacker där i Vadstena, har faktiskt varit där ett par gånger. Men det är många år sedan nu. Jag blev nyfiken på byggnaden så frågade Googles AI, laddade upp din bild och frågade vad det är för byggnad och vad den använts till. Här är svaret ”Magasinen uppfördes under 1850-talet. Fram till dess hade Vadstena stoll delvis fungerat som sädesmagasin, men då det blev för svårarbetat byggde man dessa stora timrade magasin precis söder om slottet i den expanderande hamnen”. Om det är rätt vet jag ju inte, men så säger AI iaf. Ha det gott! Kram

    Gilla

    • Det finns mycket fint att se i de större städerna men jag gillar små, mysiga städer mer. Vadstena hör till de mysigaste jag har varit i. Jättekul att du försökte hitta svaret på vad det är för byggnad. Jag har försökt leta efter sädesmagasin nära slottet, stor träbyggnad nära slottet och en del andra söktermer. Jag trodde ett tag att jag hade hittat rätt men det visade sig vara en röd byggnad och det är ju inte den här. Men den byggnaden hette något med magasin i namnet och nu kommer jag inte ihåg hur och jag hittar det inte igen. Det är mycket möjligt att du har lyckats hitta rätt svar och det verkar väldigt troligt. Tack så mycket! Vi får nog lita på AI i det här fallet men jag skulle gärna vilja få det bekräftat någonstans.
      Kram

      Gilla

  4. Så himla fina bilder Ingrid! ❤️

    ”Måste” kommentera några; en så fantastisk vacker bild av slottet, med speglingar och ”bojar”. Som taget ur en turistbroschyr.
    Jag är väldigt svag för Vadstena och minns ett mycket lyckat besök där, då vi bodde på Klosterhotellet.
    Den gången såg vi också en nunna strosa förbi på grönområdet utanför. Fint på nåt sätt.

    Kajan! Wow så häftigt nära.

    Din systers boende ser väldigt fräscht och fint ut. Gillar hur hennes framsida är planerad.

    Tack ❤️

    Gilla

    • Tack så mycket Barbro!
      Den bilden från slottet tog jag med mobilen från en plats som min syster sa gav de bästa vyerna över slottet och vallgraven. Mobilen fick till bilden bättre än kameran den här gången. Så kanske borde jag använda den lite oftare. Inte alls underligt att du gillar Vadstena för den staden har väldigt mycket att erbjuda. Det var säkert kul och speciellt att bo på Klosterhotellet. Nunnorna syns lite då och då och det hör ju till bilden av Vadstena. Kajan var verkligen inte rädd av sig och jag hade turen att kunna ta närbilder 😀
      Min syster har fått återställa, eller rättare sagt göra om helt, framsidan efter kommunens rörarbeten. Men hon hade ändå tänkt riva bort en del växtlighet, få ny plattsättning osv så nu har hon fått det som hon vill. Baksidan är också jättefin och mysig och därifrån kommer det bilder i nästa inlägg.

      Gillad av 1 person

    • Rocky är en bamsing men otroligt snäll och mysig. Han gillar alla som kommer på besök så jag ska nog inte känna mig som utvald. Men det är ändå lika mysigt varje gång vi träffas 😀

      Gilla

  5. Vadstena är en av mina favoritstäder! (Söderköping är den andra) Mycket igenkänning i dina fina bilder!

    Förstår att du kände dig välkommen där av finaste Rocky … såå mysig och kramgo hund! Skönt att Gunnel fått ordning på det som hon så oturligt fick fixa med som nyinflyttad.

    Angående det grå magasinet, så vet jag nog inte mer än du, men jag har för mig att jag läst/ eller hört att det var ett sädesmagasin, men som sagt, jag vet inte.

    Kram

    Gilla

    • Ja, jag vet att du tycker mycket om Vadstena och det gör jag också. Söderköping är också en jättemysig stad, även om jag inte har sett allt där. Kul att du känner igen dig i bilderna men det vore kanske märkligt annars 😀 Jag har haft turen att ha haft två jättefina vovvekompisar under delar av den här resan och eftersom jag älskar hundar så har det varit uppskattat. Nu har Gunnel fått ordning på allt men det har varit mycket att åtgärda, som du ju vet. Allt blev väldigt fint, både ute och inne.
      Jag tror att du har helt rätt och det är underligt att det ska vara så svårt att få ett bekräftat svar. Även Anna gav det förslaget i sin kommentar och hon hade tagit hjälp av AI. Så vi får nog tro att det är så.
      Kram

      Gillad av 1 person

  6. Oj så mycket fint du skådat i Vadstena, och så roligt med alla syskonmöten! Rocky har så snälla ögon, jag gillar ju stora vovvar också även om de inte alltid kan vara knähundar…Jag har besökt Vadstena då vi campade runt Vänern och Vättern för typ hundra år sedan…Minns inte ens årtalet. Håller med om att det är en underbar stad! Nu ska jag läsa nästa inlägg också innan jag tar kväller och glor en stund på teven. Kramen

    Gilla

    • Ja, det är så fint i Vadstena. Vi har ju sett många fina små städer på Österlen också men Vadstena har något speciellt som jag gillar extra mycket. Det var kul att träffa båda mina systrar och även kompisen och hennes man. Rocky har jättesnälla ögon och han är precis så snäll. Han försöker vara knähund ibland men han får inte riktigt plats 😀
      Kram

      Gillad av 1 person

  7. Fina Rocky 🙂 det märks att han blir glad när du kommer.

    Vad roligt att få se din systers fina hus. Vadstena ser verkligen ut att vara en fin liten stad. Lite spännande med nunnor. Undrar verkligen hur SD resonerar där när det gäller slöjor.

    Kram

    Gilla

    • Ja, han blev glad men han gillar alla som kommer och hälsar på. Men det är trevligt att tänka att jag betyder något för honom 😀
      Min syster har efter mycket renovering och lite kaos fått till sitt hus och sin trädgård på väldigt bra sätt. Det är så fint både inne och ute.
      Nunnor är en trevlig del av stadslivet i Vadstena och kanske har SD inte riktigt tänkt till där.
      Kram

      Gilla


Lämna en kommentar