Jag kom på att jag kanske kunde ta mig till Andersön med buss, nu när jag inte längre har en bil. Att jag inte har tänkt på det tidigare. Det är bara ett år sedan jag valde att inte ha någon bil men jag har ändå känt en liten saknad efter vissa områden som jag brukade åka till. Inte så mycket så att jag funderar på att leasa en bil igen. Jag är väldigt nöjd med att inte ha den kostnad och de besvär som det medför. Men de där platserna, som är så starkt förknippade med fina minnen, vill jag ändå ha möjlighet att ta mig till.
Jag kollade i bussappen och visst skulle det fungera. Jag skulle vara tvungen att börja min promenad längs en lång, asfalterad raksträcka men sedan skulle jag komma till finare platser. De här landsbygdsbussarna går dock inte så ofta och ännu sämre är det med turer när skolorna har lov. Det som passade mig bäst var att åka hemifrån några minuter före sju på morgonen och med ett byte vid Vallsundsbron skulle jag vara vid vägkorsningen mot Andersön fyrtio minuter senare. Lite trist var det att det fanns två alternativ för hemresan och det alternativ som jag kunde tänka mig gav mig bara nästan två timmar att först ta mig till själva Andersön och sedan gå en bit där. Men det andra alternativet innebar att jag skulle behöva vandra omkring i ca tre timmar till och det hade jag ingen lust att göra. Turerna på eftermiddagen var ännu sämre för mina planer.
Igår stoppade jag ner vätska, en macka (som jag inte åt förrän jag kom hem), halstabletter och lite andra bra-att-ha-grejer i en liten ryggsäck. Kameran hade jag i den axelväska jag alltid har med mig. Det är lättare att ta fram kameran ur den väskan än att ha den i ryggsäcken. Det var en skön, solig och sval dag även den här dagen. Resan och bussbytet gick smidigt och efter den lite trista raksträckan kom jag fram till Sunne kyrkoruin, som ni har sett så många gånger förr hos mig.



I gräset vid ruinen landade en fjäril framför mig. Den ville inte fälla ut sina vingar förrän den snabbt flög iväg.

Här står jag mitt emellan ruinen och Storsjöodjursspaningsplatsen. Lite roligare är det att gå på vägen när det är vatten på båda sidorna.

Den här varianten av Storsjöodjuret är fortfarande lika ful och inte stämmer den heller ett dugg med hur de flesta av oss här tänker oss utseendet. Jag skriver det igen: en snigel med katthuvud.

Det var nästan spegelblankt på vissa delar av sjön där det var lä.

Åt andra hållet såg jag siluetterna av fjällen.

Här svängde jag in mot Andersöns naturreservat. Men jag kom inte ända fram dit utan jag fick nöja mig med att gå en liten bit in på den långa halvön.

Den här ön har jag visat förut men då har sjön legat helt spegelblank och resultatet blev mycket finare.

Här vände jag och gick över till andra sidan för att följa den stigen tillbaka.


En liten pöl med speglingar.

När jag hade kommit ut på vägen igen lyfte jag kameran mot den nuvarande Sunne kyrka (1835).

Ett bi jobbade flitigt för att få ihop lite nektar.


Jag kom i god tid tillbaka till busshållplatsen och kvart i tio var jag återigen vid Vallsundsbrons norra brofäste. Där tog jag beslutet att använda apostlahästarna hela vägen hem och ca halvelva var jag hemma igen. En väldigt skön och fin förmiddagsutflykt. Nästa gång jag får för mig att åka till Andersön så kanske det går fler bussar så att jag kan komma lite längre. Eller så tar jag det helt enkelt så lugnt så att jag orkar vandra omkring i tre timmar till så att den senare bussen funkar.
Man blir lite begränsad utan bil… men det är skönt att slippa den också. Den kostar ju en hel del. Inte heller att leasa är billigt.
Jag visste inte att det gick buss till Andersön. Du löste det bra, även om du inte kom ända fram till naturreservatet.
Den där kattsnigeln är verkligen ett mysterium. Det kanske finns någon signatur eller informationstavla i närheten som kan ge någon slags förklaring till konstverket.
Såg du förresten om blåbären var mogna?
GillaGilla
Ja, visst blir man det men än så länge ångrar jag mig inte. Om jag räknar in alla kostnader jag hade så blev genomsnittet ca 4000 kr/mån och det kan jag hyra bil en vecka varje månad för om jag vill. Hahaha, men det är jag för snål för 😀
Jag visste ju egentligen att det går bussar den vägen eftersom ungarna åkte med dem när vi bodde i Oviken. Men jag hade inte tänkt på att jag skulle kunna hoppa av precis i korsningen ut mot Andersön. Bussarna går ju åt alla möjliga håll så det kanske blir fler bussturer.
Det finns en plakett på statyn men jag läste inte vad det stod den här gången. Jag vet att jag har gjort det vid något annat tillfälle men jag minns inte vad det stod. När jag googlar hittar jag inget korrekt svar mer än att det är en pedagogisk staty som visar vad man kan spana efter där. AI påstår att konstnären bakom den officiella Storsjöodjurssymbolen och tillika träskulpturen som står vid Sunne kyrkoruin är Einar Hagnestad. Då har de missat den lilla detaljen att det inte är en träskulptur vid Sunne kyrkoruin. Så mycket kan man lite på AI. Nästa gång ska jag läsa på plaketten. Eller du kanske kommer dit först.
Jag tittade lite efter både lingon och blåbär men såg inga bär alls. Men det var bara korta stunder jag letade. Längs stigen längst ut på udden brukar det vara gott om blåbär, i alla fall bitvis.
GillaGilla
Det finns fördelar med att ha bil men ibland är det också skönt att slippa. Är bara kommunikationerna bra så funkar det utmärkt. Vi behöver dock ha bil av förklarliga skäl.
Hur som helst, vilken trevlig utflykt du kom ut och som vanligt vacker natur! Fint väder dessutom men det är ju sådana dagar man passar på.
Vilken märklig kombination av en katt och en snigel. Ser mer ut som ett sagodjur.
Önskar en fin kväll!
Kram
GillaGilla
Det finns många fördelar med att ha bil men i det skede av livit jag är i nu känner jag att det mest bara är skönt att vara utan. Men i ert fall är det så klart annorlunda.
Ja, det var en trevlig utflykt och kanske gör jag en lite längre tur ut till naturreservatet nästa gång. Fint väder och lagom varmt gjorde turen perfekt 😀
Den är både ful och märklig den där statyn. Jag läste inte på plaketten den här gången och jag minns inte vad det står där. Men nästa gång ska jag läsa 😀
Tack Znogge och jag önskar dig detsamma!
Kram
GillaGilla
Man vänjer sig ju med att vara utan bil, fast helt van blir man väl aldrig antar jag.
Kul att du kom på det där med bussen, vackra vyer som du fotograferat, stort tack för det.
Ha det bäst nu.
GillaGilla
Ja, jag har inte ångrat mig ett dugg att jag inte leasade en ny bil. Det är väldigt skönt att slippa ha ansvar och kostnader för en sådan.
Bussarna går ju ut till många områden runt om i länet och jag borde ha tänkt på det här tidigare. För många år sedan bodde vi utanför Oviken och just den här bussen gick dit så någonstans inom mig fanns vetskapen om det.
Tack Mikael och detsamma!
GillaGillad av 1 person
Slike ruiner er så flotte, de har så mye historie i seg. En hverdag uten bil hadde fungert veldig dårlig for meg. Jeg er alt for glad i fjellet.
GillaGilla
Hihi – skrattar gott åt ”snigeln”.
Är det ett år sedan som du sa hej då till bilen – helt otroligt hur tiden bara rusar. . .
Ha det gott Ingrid
GillaGilla