Äntligen frost

Jag skriver ofta att jag måste passa på när vädret bjuder på förutsättningar för härliga promenader. Så var det i dag. Jag tittade på termometern i morse och konstaterade att möjligheten att få se frost var ganska stor. Det var inget jag kunde se själv eftersom det var mörkt och dessutom hade rutorna mot norr immat igen. Ganska märkligt att helt nya fönster gör så när de gamla inte hade samma benägenhet att hindra mig från att se ut. Jag kunde dock titta ut mot söder men halvsex på morgonen är det svårt att se så mycket när solen går upp två timmar senare.

När det ljusnade såg jag en blå himmel och en sol som gjorde världen lite skimrande. Jag gjorde mig i ordning och gick iväg. När jag vände mig om kunde jag se hur det splitternya taket hade fått sin första frostbeläggning. Solen var precis på väg upp över taknocken längst till vänster i bilden.

Nu kanske alla de blommor som har kämpat länge får se sig besegrade. Men man vet aldrig. Tittar jag framåt i väderappen så verkar det inte bli mer frost. Blommorna kanske kommer igen. Jag får fömodligen ingen mer så här fin dag innan jag tar tåget söderut på fredag kväll. Eller kanske eftermiddag. Jag och min yngsta dotter pratade tidigare i dag om när eftermiddag respektive kväll börjar. Vi hade en del förslag men helt säkra var vi inte. Vad tycker ni? Börjar eftermiddagen efter 13.00 och går den över till kväll ca 18.00? Mitt tåg går 17.20 så det hamnar någonstans i gränsen om det är de tiderna som gäller. Men å andra sidan så sitter jag ju på tåget ända till nästan 22.00 och då är det definitivt kväll. Eller? När börjar natten? Enligt mig blir det natt efter 23.00 men alla de här tiderna är nog flytande och varierar från person till person. Nåja, det här var en avstickare från ämnet som skulle handla om en fantastiskt härlig morgonpromenad.

Jag valde att följa vägen ovanför mitt bostadsområde ner mot sjön. Lite snö på fjälltopparna hade det kommit men det är inte säkert att den ligger kvar särskilt länge.

Längs gångvägen nere vid sjön fanns det många frostbitna blommor, t ex renfana.

Jag kunde inte låta bli att zooma in på fjällen.

Ett gäng äldre herrar gick förbi mig när jag tog en fotopaus. Jag fick frågan om jag ville att de skulle ställa upp sig för fotografering och jag skrattade och sa att ja, vill ni det så. Men de bara skrattade och gick vidare. Men de fick ändå vara med i en bild. Här finns det också en fråga om gränser. När är man äldre och börjar jag närma mig? Eller är jag kanske redan där som 63-åring? De yngre generationerna skulle kanske svara ja på den sista frågeställningen. Jag vet i alla fall att jag är en boomer och så här säger AI om det:

Man är boomer om man är född mellan 1946 och 1964. Denna demografiska grupp kallas ofta ”babyboomers” eftersom de föddes under en babyboom som följde efter andra världskriget. Man är alltså mellan 60 och 79 år gammal (2025).

Jag har dock fått för mig att ordet har en något mer negativ klang för t ex generation Z. Vi ses nog som lite förlegade och kanske töntiga. Det gör mig inget. Jag trivs med den jag är och bjuder gärna på att jag inte hänger med i alla nymodigheter.

När det inte bara var snötäckta toppar i vyn utan dessutom en lättande dimma nedanför så vände jag kameran mot det motivet igen.

Jag gillar lättande dimma och när jag tittade mot Vallsundsbron så var det en rejäl dimbank där och in mot stan.

Åh, vad jag längtar efter helgen och att få träffa och krama alla mina ungdomar i Uppsala och Örebro. Eller ungdomar kanske är lite fel benämning när alla är över 30 år. Hur länge är man egentligen ungdom? Jag själv blev kallad ungdom när jag närmade mig 50 år så det är nog en bedömning som var och en gör utifrån sin egen åsikt och förmodligen ålder. Alla som är yngre än jag kan alltså vara ungdomar.


En kommentar

  1. Visst är det något speciellt med frost och det blir så vackert i naturen då. Ofta genererar en frostnatt också en solig dag vilket man inte tackar nej till. Nu har vi lite mildare här igen.

    Ja, det är en bra fråga när det ena eller andra slutar. Allt är relativt och personligt tycker jag. Själv tycker jag det är kväll från och med klockan 17 och skulle nog säga natt från 23. När det gäller åldrar är det svårt för äldre människor är på något vis yngre i dag och lever ett mer aktivt liv. När jag tittade i gamla album såg jag femtioåringar som ut som gamla gubbar och gummor men så är det inte i dag.

    Förstår att du ser fram emot att träffa ungdomarna och det gör vi med. Jag minns att min mamma kallade sina äldsta väninnor för flickorna och då var de 80+

    Önskar en fin resa när det blir så dags!

    Kram

    Gilla

    • Precis så var det och jag blev lite extra glad när jag var ute på min sköna promenad.
      Vi tycker alltså ganska lika om kväll och natt. Liten skillnad bara. Äldre och ungdomar är nog flytande begrepp och upp till var och en. Googlar man så finns det säkert säkrare besked men det bryr jag mig inte om att göra. Allt behöver inte förklaras i detalj. Jag kallar mig själv tant och det har jag gjort länge men tanter nu och förr skiljer sig åt en hel del. Men äldre tycker jag inte att man är förrän efter 80. Den siffran flyttar sig ju närmare jag kommer 😀
      Vad kul att din mamma kallade sina väninnor för flickorna för mina farmostrar (farmors systrar) sa likadant om sig själva och sina vänner även när de närmade sig 90 år.
      Tack Znogge och detsamma! Det ska bli så skönt att slippa köra hela vägen.
      Kram

      Gilla

  2. Vilka ljuvliga frostbilder du bjuder på. Tycker vyerna över sjön med fjällen i bakgrunden är så vackra. Den nedersta bilden med den fluffiga dimbanken är väldigt läcker. Renfanan är väldigt vacker där den står frostnupen i solskenet.

    Ja när infaller egentligen olika ”tidpunkter”. Jag tycker det beror på årstiderna. För mig är det kväll nu redan klockan 17 i och med att det är mörkt då. Men på sommaren, då tycker jag fortfarande att det är sen eftermiddag. Däremot börjar nog eftermiddagen efter kl 13 för mig vilken årstid det än är.

    Förstår att du ser fram mot att träffa ungdomarna. För visst är det ungdomar fortfarande.

    Här har vi dagsregn idag. Men det är bara att ta på sig regnkläder och ta sig an promenaderna!

    Önskar dig en fin dag!

    Kram

    Gilla

    • Tack Anita! Jag fotade fler frostiga växter men fick inte till det särskilt bra. Men de som kom med här blev i alla fall ok. Jag kunde i alla fall njuta av att få se allt och allt behöver ju inte hamna bland bilderna 😀 Dimbankar ger ofta det där lite extra i en bild och jag hade turen att få se dem både mot fjällen och åt andra hållet.
      Du har helt rätt i att årstiderna är en faktor i när olika tidpunkter infaller. Här blir det mörkt vid tretiden i december men det känns nog lite för tidigt för att vara kväll 😀 På sommaren blir det aldrig helt mörkt här så då skulle kvällen infalla väldigt sent. Men ändå är det nog mörker och ljus som styr en del.
      Mina barn kommer alltid att vara både barn och ungdomar 😀
      Det har varit uppehåll nu på förmiddagen men regnet är på väg. Lite snöblandat ska det visst bli också.
      Tack Anita och detsamma!
      Kram

      Gilla

  3. Visst är den första frosten något man väntar på och längtar efter … såå fina bilder!

    Ja, det där med gränser när det gäller t.ex. åldrar är inte lätta och jag tror de ändras med tiden också …

    Då har du några trevliga dagar och möten att se framemot och jag förstår att du längtar.

    Önskar dig en fin resa!

    Kram

    Gilla

    • Ja, så är det och den hade gärna fått stanna lite längre. Men det ser ut som om det mestadels ska bli temperaturer över nollan framöver. Vintern kommer så småningom så det är bara att vänta. Tack Anki, motiven var fina.
      Visst är det så att mycket ändras med ens egen ålder och dessutom blir vi faktiskt äldre senare i livet.
      Det ska bli så kul att få komma ner och träffa de mina. Ibland känns det som lite väl långt till dem.
      Tack så mycket!
      Kram

      Gillad av 1 person

  4. Det er nydelig når frosten kommer og legger seg på sommerblomstene. I natt har det kommet litt snø på fjelltoppene rundt her, men hos meg har det regnet. Kunne tenke meg litt kaldere temperatur så man fikk det litt reinsligere inne. Det er jo bare å nyte turer i slik flott høstsol og rimfrost.

    Gilla

    • Ja, det är vackert men tyvärr försvann frosten snabbt och nu dröjer det nog innan jag får se den igen. Jag åker ju söderut i morgon och här verkar det inte heller bli minusgrader.
      Här har det också regnat lite i dag så jag är glad för den enda härliga dagen jag fick igår.
      Jag förstår att du gärna vill ha frusen mark så att alla tassar på dina fyrfota vänner inte blir lika blöta och leriga.

      Gilla

  5. Jättefina bilder!

    Jag tycker nog att kl 13 räknas som lunchtid, eftermiddagen börjar vid 14 och kväll vid 17-18. Natten tycker jag börjar vid midnatt. Jag tror nog vi får räknas som äldre, även om man inte känner så själv. En gång på jobbet hade vi någon typ av friskvårdsperson som sa att äldre-äldre människor skulle öva på balansen och det var typ dom över 55. Då blev jag lite chockad faktiskt.

    Önskar dig en trevlig resa!

    Kram

    Gilla

    • Tack så mycket!
      Vi skiljer oss åt någon timme hit eller dit när det gäller olika begrepp och det bevisar ju att det är ganska subjektivt. Så är det nog med alla de frågeställningar jag hade i inlägget. Anders Tegnell pratade om äldre äldre ibland men jag fick intrycket att han då menade de väldigt gamla personer som bor på äldreboenden. Där hamnar jag förhoppningsvis aldrig så då kanske jag slipper den benämningen 😀 Kanske blir jag bara äldre då. Kanske en yngre generation tycker att vi är äldre men jag har svårt att tänka att vi är där nu. Över 70 måste vi åtminstone bli. Friskvårdspersonen som besökte ditt jobb måste ha varit väldigt ung som hade den uppfattningen om äldre äldre.
      Tack Marie!
      Kram

      Gilla

  6. Vad kul med alla dina funderingar.

    Det känns som om vi resonerar likadant när det gäller eftermiddag och kvälls-benämningar.

    Brukade också säga ungdomar innan men nu har jag bytt till ”unga vuxna” när de är runt 30.

    Bilderna på fjället tar andan ur mig. ❤️

    Önskar dig en fin resa och härliga dagar med dina ungdomar/unga vuxna!

    Gilla

    • Det verkar som om fler håller sig inom ungefär samma tider för olika begrepp. Det skiljer någon timme hit eller dit och det har nog med vanor och rutiner att göra till viss del.
      När jag pratar om mina barn blir det oftast ”ungarna” men när jag skriver om dem blir det barnen eller min son och mina döttrar. Jag kommer alltid att vara mamma för dem oavsett vilken ålder jag är i 😀
      Kul att du gillar mina vyer mot fjällen.
      Tack Barbro! Det kommer att bli lika bra och kul som vanligt.

      Gilla

  7. Ljuvliga foton! Det är något visst med första frosten när det gnistrar så vackert. Lite busigt av dig att fota herrarna ändå, det fick mig att skratta till här vid datorn.

    En ung dam (95 år) som jag lärde känna då jag jobbade på ett äldreboende sa att det där med åldern har inget med siffror att göras utan det är sinnet som styr det. Jag tycker nog som hon.

    Önskar dig en fantastik trevligt tripp och umgänge med dina ungdomar ❤

    Kramar

    Gilla

    • Tack Lotta! Den första frosten är alltid efterlängtad av mig och nu kan jag börja längta efter massor av rimfrost i träden och mycket snö 😀
      Hahaha, ja visst var det lite busigt 😀 Men jag tänker att det var ok för de är ju anonyma.
      Jag håller med dig och den 95-åriga damen. Men tyvärr blir det ju även en del krämpor, utöver de vi redan har. Men så länge man håller humöret uppe så kan man känna sig ung i sinnet.
      Tack Lotta! Jag vet ju att det alltid blir kul när vi träffas 😀
      Kram

      Gilla

  8. Här i PT är ju hälsningsfrasen om lika om det är morgon, eftermiddag eller kväll. När kl passerat 13 så är det definitivt eftermiddag och vid 19 är det helt fel att säga annat än god kväll. Men det är lite flytande även här. Fina bilder på både frost och fjäll. Och jag tillhör GenX som inte bryr sig. Det är kul att läsa om de olika generationernas specifika egenheter, som så klart inte stämmer på alla. Ha en fin tur med tåget. Kram

    Gilla

    • Jag antar att det är ungefär som i Italien. Jag försökte få klarhet i när man säger de olika hälsningsfraserna och jag fick ett jättebra svar från en italienska. Men senare kom det motstridiga uppgifter så det är nog subjektivt i de flesta länder. Jag håller helt med dig om att kl 19 är det kväll och för min del är det nog kväll kl 18. Eftermiddagne verkar börja för de flesta vid 13.
      Tack Anna! Fotolusten vaknar till liv sådana härliga dagar 😀
      Visst är det skönt att inte bry sig om vissa saker. Jag är gärna både boomer och tant.
      Tack! Det blir säkert en bra resa och när jag kommer fram vet jag ju att det blir väldigt bra 😀
      Kram

      Gilla

  9. Den första frosten är ju mysigt på något vis men redan andra gången är man ju trött på det, halkrisk och sådan ställer ju till det.

    Härliga bilder vi fick här, stort tack.

    Mvh Ungdomen Guldkryckan. 😉

    Gilla

  10. Här har det bara varit nollgradigt eller kanske en grad kallt mitt i natten. Däremot har det inte varit ens en solglimt på nästan två veckor. I dag åkte Kinabror och hunden Jack till Helsingborg och blir borta till i slutet av februari. Han ska operera gråstarr och fira jul med barnen och lite annat. Jag gruvar mig för snö och vinter och kyla och mörker. Jag ser att du har haft frost men här har det regnat varje dag och det är mer vatten i sjön än vad det brukar vara på våren och idag får jag hålla mig inne för nu är jägarna i full fart med sitt skjutande.Dessutom har det börjat blåsa. Ha trevligt i helgen.

    Gilla

    • Vi får hoppas att november bjuder på fina och soliga höstdagar och att det inte är så blött överallt.
      Jag förstår att du kommer att sakna både din bror och Jack men du har ju i alla fall dina andra bröder i närheten.
      Tack Anita och detsamma!

      Gilla

  11. Haha, ålder är ju något som står på ett födelsebevis, i övrigt är jag inte brydd alls, visst, jag tillhör babyboomerna, men i Finland pratade man inte om något dylikt. Ibland känner jag mig som hundra, men när jag sen sitter här och tittar ut en stund och ser alla gamlingar som bor på äldreboendet mittemot så inser jag att jag inte riktigt är där ännu, Men jag måste säga att de är otroligt duktiga att med eller utan rollator ta sig ut i ur och skur.Nu måste jag ila vidare o läsa om din helg

    Gilla

    • Jag bryr mig inte heller särskilt mycket om min eller andras ålder men tyvärr gör kroppen allt för att visa att jag är i utförsbacke nu. Jag får allt svårare att resa mig upp om jag sätter mig ner på huk och det är ganska nytt. Lite trist när man vill plocka svamp eller klappa små vovvar. Men så länge jag kommer ut på promenader så är jag glad. Visst känner man sig ganska ung när man ser folk som knappt kan röra sig alls. Jag hoppas att vi också blir duktiga på att manövrera våra rollatorer när det blir så dags.
      Kram

      Gillad av 1 person


Lämna en kommentar