Stolpjakt på Annersia

Under de år jag har letat efter stolpar att registrera har det ibland tillkommit nya områden och en del har försvunnit. I år kom ett område på Annersia (andra sidan men de som bor där säger Bettersia) med och jag har faktiskt aldrig gått på stigarna där tidigare. Men idag var det dags. Men först några blommor från gårdagens promenad. Det kommer fler och fler och det är nu i början som det är som roligast att fota dem.

Bergklint

Skogsnäva/midsommarblomster

Klematis

Ännu fler klematis.

En av mina favoriter, Akleja.

I morse for jag över bron till Annersia och parkerade vid Sandviken, där många har svängt sina lurviga till både kända och mindre kända dansband. Där finns även en liten camping och stugby. Jag visste inte att det fanns både elljusspår och många andra stigar i området ovanför men det fanns gott om alternativa stigar. Jag tog fram kartan i mobilen och började min stolpjakt. Det var mycket uppför men å andra sidan var det mycket nerför på slutet så i genomsnitt kan man nog säga att det var ganska plant. Jag kom ganska snart fram till en liten lägereldsplats. Tältet ser inte ut att vara till för övernattningar utan mer som en alternativ eldplats. Lite senare kom jag till ett vindskydd och som den gamla scout jag är var jag ju tvungen att gå fram och kolla att dubbelt halvslag och najning såg bra ut. Det var helt ok.

När man letar stolpar följer man inte en stig utan man får leta sig fram mellan stigar och även in i stiglöst land emellanåt. Det kan vara så att stigarna tar alltför långa omvägar och om terrängen ser ok ut är det bättre att bara försöka ta sig rakt fram till nästa checkpoint och det är då den lilla blå gps-pricken är bra att ha. I alla fall för mig. Jag skulle ha gått vilse jämt och ständigt utan den pricken. Jag blir ofta helt virrig och märker inte att jag går åt fel håll förrän jag kollar hur pricken har rört sig.

Här kommer jag ut ur skogen uppe på höjden.

Ett gäng svanar svepte helt tysta förbi ovanför mig.

Och titta! Nog sjutton syns fjällen härifrån också.

Kul att få se vyerna från det här hållet. Längst till höger kan man ana de hus där jag bor.

En orange prick på min balkong.

Rakt fram ser ni Bynäset och till vänster om det ligger Andersön. Det blåste rejält här så jag skyndade vidare mot nästa stolpe och vidare mot mindre blåsiga platser.


En kommentar

  1. Hvilke side som er den rette eller den andre blir nok ikke folk enige om, men utrolig mange flotte blomster var det uansett. Midt i juni blir det sloppet fjellstolper her i nærheten, så da blir det mange fjellturer med stolpe jakt på meg. Enn så lenge blir det fjellturer uten stolper.

    Gilla

    • Det finns nog många platser där man inte är helt överens om vad de ska kallas. Nu är blomningen igång och det är kul med närbilder på fina blommor. Här finns det inga stolpar i fjällen men jag får hänga med dig upp på topparna i stället 😀 Kanske kan jag också ta mig upp på ett fjäll i sommar. Jag hoppas och tror att det blir så 😀

      Gilla

  2. Det finns alltid två sidor av samma sak eller hur man vill se det, lite som med Buda och Pest. Oavsett vilket så är naturen alldeles fantastiskt vacker hos dig och vilka fantastiska promenadområden. Där hade Miss T och jag kunnat gå långt!

    Kram och god kväll!

    Gilla

    • Ja, det är fint på båda sidorna om sjön. Bara lite annorlunda. Men annorlunda är inte fel utan oftast uppfriskande 😀 Jag håller så klart med dig om att naturen här är vacker och nu har jag upptäckt ännu ett promenadområde. Ni hade nog gillat att gå där 😀
      Kram och detsamma!

      Gilla

  3. Så nära det såg ut hem till dig från det hållet, när man sitter på din balkong och blickar mot där du står nu ser det mycket längre ut. (jag kan ju minnas fel). Akleja är min favorit också. Jag har en favorit som är vit och röd, ser nästan ut som en polkagris. Men de vilda är vackra i sina olika nyanser. Det är vackert nu med alla fina blommor. Det är så torrt i naturen nu bara och tittar man på tiodygnsprognosen så är det bara sol, sol, sol.

    Kram

    Gilla

    • Bilden ljuger lite eftersom den både är kraftigt inzoomad och beskuren. Men det är inte jättelångt över den här delen av sjön.
      Aklejor finns i så många olika vackra färger och det är nog inte sista gången jag fotade en sådan. Polkagrisvarianten vet jag inte om jag har sett men den är säkert väldigt vacker. Naturen har tagit på sig sommarskruden nu och här har vi visserligen också torrt men absolut inte som längre söderut. Jag tror att många längtar efter regn nu och det får gärna komma på nätterna.
      Kram

      Gilla

  4. Tänker som Lotta … det blir ett annat perspektiv när man ser hemåt dig än när man tittar ut från din balkong 🙂
    Många vackra blommor nu och växtligheten ser så grön och frodig ut … här är de flesta gräsmattorna gula och det är ingen återväxt i betesmarkerna … riktigt sorgligt!
    Önskar dig en fin söndag!
    Kram

    Gilla

    • Jag svarar dig likadant som jag skrev till Lotta. Bilden blir lite lurig eftersom den är både inzoomad och beskuren. Men det är inte särskilt långt från min lägenhet och över sjön. Det händer mycket i naturen och här brukar det inte bli lika gula gräsmattor. Jag kan inte minnas att vi någonsin har vattnat våra gräsmattor här till skillnad mot när vi bodde söderut. Visst är det sorgligt och både människor och djur råkar illa ut av torkan.
      Tack detsamma!
      Kram

      Gillad av 1 person


Lämna en kommentar