När jag vaknade strax före sex på morgonen såg det ut så här. Första impulsen var att strunta i frukost och i stället göra mig i ordning för en tidig morgonpromenad. Men så kom jag ihåg att jag ger foten några dagars välbehövlig vila just nu och att jag har tvättat alla vinterkläder utom en mössa och tunna fingervantar. Även vinterkängorna är undanstoppade. Termometern visade -6 grader så jag nöjde mig med att fota från lägenheten.
Först ett rosa sken från en sol som nästan kommit upp över horisonten.

Efter frukosten hade skenet blivit gult och en del strålar träffade Annersia.

Det tog inte lång stund innan även min omgivning träffades av solens strålar och då var allt det rosa och gula borta och i stället var det en väldigt blå himmel med en liten aning dis i söder.

Skatorna har hållt på hela vintern med sitt förbättringsarbete och jag har många gånger sett hur de kommer med kvistar som de kompletterar bygget med. Det gör mig glad att tänka att samma skatpar (hoppas och antar jag) fortfarande håller ihop och snart ska producera nya små skator.

När jag vände blicken lite mer åt väster såg det ut som en vacker vinterdag. Ser ni kråkan högt upp i björken?


Det började mulna på och på eftermiddagen satte snöandet igång. Temperaturen har pendlat runt nollan så det mesta blev bara blött när det träffade marken men nu har det faktiskt blivit vitt på både gångbanor här utanför och på gräsmattor och tak. Snö har det kommit i stora delar av vårt land de senaste dagarna så vi här i Jämtland är i gott sällskap. Men jag är väldigt tacksam över att stormen Dave inte verkar nå upp hit. Jag hoppas att alla ni som bor i stormområdet klarar er bra utan några tillbud.

Kanske blir det ingen promenad i morgon heller men sedan ser det ut som om solen ska göra ett försök att värma upp oss lite. Jag hoppas det för jag vägrar plocka fram vinterjacka, kängor och överdragsbyxor igen. Långkallingarna får också stanna kvar i sin låda.
Vilken fantastiskt vacker morgon! Vilket ljus och vilken himmel säger jag bara. Det ser verkligen ut som en strålande vinterdag.
Flitiga skator där som håller fast vid sitt projekt och visst ser jag den i trädet också.
Sonfamiljen har kunnat åka skidor så de var nöjda med sina dagar. Skåningar är ju lätta att tillfredsställa när det gäller snö 😉
Önskar en fin kväll!
Kram
GillaGilla
Ja, det var vackert. Den här tiden på året ser jag inte soluppgångar eller solnedgångar från balkongen men himlen färgas långt från själva platsen där det händer. Att vakna upp och se frosten i träden gjorde mig glad 😀 Nu är det inte lika fint längre och snön smälter fort.
Ja, tänk att skator både håller ihop som par och dessutom bygger på sitt bo hela året och varje år.
Vad roligt att snötillgången har varit tillräcklig i Åre. Kanske har de fått ganska mycket påfyllning de här dagarna.
Kram
GillaGilla
Den där utsikten alltså. . . ❤️😍
Vår och vårvinter-väder – eller kanske helt enkelt aprilväder.?
Jag njuter av ”långsamhetens lov”, att det är varma, soliga dagar blandat med återgång till få minusgrader och snöblandat regn. Mycket skönare än när våren varar en vecka och sedan är det plötsligt försommar. Då går det liksom för fort för mig.
Stormen var inte att leka med – ibland blev jag nästan rädd när vinden var extrem i byarna och det lät som om fönsterrutorna skulle tryckas in. Fast här i lägenheten känner jag mig mycket mer trygg jämfört med när vi bodde i villa. Där var det större utsatthet och fler risker.
Alla 18 ytter-fönsterrutor (i vår och svärmors lägenhet) får nu putsas återigen (vi gjorde det för en vecka sedan), de ser HEMSKA ut efter stormen. Tur att vi är pensionärer. 😉
Vet inte om jag vågar säga att rehabiliteringen efter operationen (1 månad sedan) nu har gått in i ett stabilare läge, och jag börjar kunna sitta ned lite lättare. (peppar, peppar…). Det har varit tufft, både kroppsligt och mentalt men nu hoppas jag på bättre tider. 🙂
Ha en fin vecka Ingrid!
Kram/Barbro
GillaGilla
Utsikten är huvudorsaken till att jag ville ha den här lägenheten 😀
Jag tror att aprilväder är en bra benämning. Men det är ganska ovanligt att våren är så här tidig. Förmodligen är det åt det hållet vi är på väg. Jag har ingen brådska med årstidsbyte heller. En utdragen vår har jag gärna och om det kommer några bakslag så gör det inte mig något.
Jag förstår att det kändes lite oroligt när stormen röt som värst. Skönt ändå att det kändes tryggt i lägenheten.
Bara att hugga i igen med fönstertvätten alltså. Vi får väl hoppas att stormarna håller sig borta hädanefter.
Jobbigt att inte kunna sitta ordentligt och jag ska hålla alla tummar hårt för att det går fort mot de där bättre tiderna ❤
Tack Barbro och detsamma!
Kram
GillaGilla
Vilken underbar morgon du fångade från lägenheten. Du bor verkligen fantastiskt! Tycker om hur det går från rosa till gult och sedan riktigt blå himmel. Skatorna är duktiga bobyggare. Jag såg allt kråkan i trädet och du fick en fin närbild på den.
Här blåser det rejält men vi har inte drabbats lika hårt av Dave som i andra delar av Sverige. Men blåsten tog i så pass ibland att jag inte kunde gå mot den utan var tvungen att stanna en stund och låta den bedarra innan jag kunde fortsätta. Och just nu skiner solen!
Hoppas solen kommer på besök till dig imorgon!
Kram
GillaGilla
Det är så fint när solens uppgång, och även nedgång, färgar himlen så vackert även långt ifrån där det händer. Jag trivs otroligt bra och tänker att jag hade en väldigt tur som hittade hit 😀
Skatorna jobbar på med förbättringarna hela vintern och boet växer för varje år. Kråkan satt så snällt och poserade där lång upp i björken.
Skönt att ni inte hör till de värst drabbade men det låter ändå som om det tog i ganska rejält. Solen gör faktiskt redan nu små försök att tränga igenom och i morgon ser det ut att bli fint.
Kram
GillaGilla
Jag hoppas också du slipper leta fram vinterytterkläderna igen. Det är ju ändå april.. men det är ju samtidigt en vädermånad som kan bjuda på både det ena och det andra. Att stanna inne och njuta av värme och kunna vila foten, samtidigt som du njuter av ljuset och fåglarna, det är inte fy skam det. Kramar
GillaGilla
Här kommer inga vinterkläder fram mer innan nästa säsong. Visserligen är det ovanligt med så här tidig vår och det brukar kunna komma snö sent i april. Men nu när vi har fått smaka på våren vill vi inte ha vintern tillbaka. Det är ganska skönt att kunna välja om jag vill gå ut eller inte. Men de timmar som det var så här fint försvann snabbt och sedan kom gråvädret och snön. Då var det inte så svårt att stanna inne. Nu börjar solen kämpa sig fram igen och i morgon måste jag nog få komma ut.
Kram
GillaGilla
Vilka härliga bilder! Jag såg också en skata som kom med en jättelång pinne i näbben. Såg roligt ut.
Det blåser rejält i Skåne, fällda träd och strömavbrott. Fast det är värre på andra ställen. Men jag håller mig inomhus och lyssnar på hur det viner ute.
Kram
GillaGilla
Tack så mycket!
De kan ha ganska stora pinnar och kämpar på bra med sina byggen. Jag förstår att det såg kul ut.
Det är många som har drabbats hårt av stormen och det var nog klokt av dig att stanna inomhus.
Kram
GillaGilla
Skulle nästan kunna dö för att få ha en sådan utsikt, eller åtminstone snava på en trottoarkant och få fyra veckors sjukskrivning vid fönstret. 😉
Härliga bilder verkligen, stort tack för det.
Ha det bäst.
GillaGilla
Om du dör så har du inte så mycket nöje av någon utsikt över huvud taget så låt bli det. Ni har ju en ganska fin utsikt från lägenheten också och den kan du njuta av utan att skada dig. Snart är det nog dessutom dags för odlingar på er balkong 😀
Tack Mikael och detsamma!
GillaGilla
I dag fant jeg blåveis når jeg var på tur for å finne stolper. Stolpejakten har startet igjen og jeg fant ut at jeg kanskje skulle prøve meg på noen stolper i år. Jeg tok ikke en eneste en i hele fjor. Man kommer seg jo ut på nye steder og finner stadig små skatter på ukjente steder. Gode emner for blogginnlegg blir det også.
GillaGilla
Man blir glad när man hittar blåsippor och nu är det riktig vår hos dig också 😀 Jag letade inte heller några stolpar förra sommaren men kanske ska jag försöka hitta de som finns där jag kan komma med buss i år.
GillaGilla
En fantastisk morgon hos dig … vilket härligt ljus!
Visst såg jag kråkan där i björken … fin inzoomad bild också!
Jag har också hängt undan vinterkläderna … och tänker inte ta fram dem igen 🙂
Kram
GillaGilla
Ja, det var fint och då är det bara att njuta 😀 Idag har det varit en väldigt fin dag med sol hela dagen 😀
Det blev faktiskt en ganska bra närbild på kråkan trots avståndet. Ibland är händerna lite stadigare.
Då tänker vi lika om att vintern ska vara besegrad och jag tror att det nog är så även här. Det ser bra ut framöver.
Kram
GillaGillad av 1 person