Mina senaste inlägg har innehållit en hel del fåglar och i vissa fall fågelungar och jag fortsätter i samma anda tills de slutar visa sig för mig. Igår blev jag lite bekymrad när jag såg den här skatungen. Den satt på gångvägen och flyttade sig inte en mm när jag passerade tätt intill. När jag gick därifrån vände jag mig om och då hade den rört sig lite grann men satt fortfarande kvar. Jag hoppas att den satt helt stilla för att den trodde att den var osynlig då och inte för att den hade något allvarlig problem. Kanske mamman kom och tog hand om sin unge senare.

Jag gick en liten bit till och då blev det mer show. Den här lilla nötväckan hoppade omkring, flög lite grann och återkom till gångbanan varje gång. Även i det här fallet hoppas jag att mamman fanns i närheten.




Jag fortsatte mot Frösövallen och där har det dansats runt stången. Kul för kossorna att få lite att titta på. Nu låg de där och vilade och verkade må bra. Fjällen var helt gömda i de dimmoln som vägrade ge upp i fjällvärlden. Men det finns ju så mycket annat att titta på.

Grankottar t ex. Underliga stelnade droppar hängde på kottarna. Jag kände inte på dem men jag tycker att de ser lite klibbiga ut.


Ibland sätter jag mig en stund på den här bänken när jag passerar och det gjorde jag även igår. Väldigt skönt att sitta där och låta tankarna vandra medan man tittar ut över vyerna.

Den här bilden ser ut att bara vara en naturbild med inte så mycket att se. Men om ni tittar väldigt noga så ser ni att ett huvud sticker upp långt där borta i mitten.

Jag zoomade så mycket jag kunde och lyckades fånga den här sötnosen.

För en stund sedan kom jag hem från en otroligt skön morgonpromenad runt Bynäset. Det blev så många foton tagna så den berättar jag mer om i morgon när jag har hunnit sortera bilderna lite. Det blir både fler fåglar och speglingar i vattnet men mer om det får ni se i morgon.
Så fint dokumenterat med dina bilder, riktigt bra jobbat. 🙂
Många bilder blir det ju när man håller på, ser fram emot fler sådana här på din blogg.
Ha nu en fin fortsatt dag.
GillaGilla
Tack för snälla ord 😀
Jag tänker ibland att jag ska försöka ta lite färre bilder men det är svårt när det finns mycket att gilla ute. Hoppas du kommer att tycka om kommande bilder också.
Tack och detsamma!
GillaGillad av 1 person
Härligt att du fixar att flanera och fota!
Grankottar – kåda tänker jag då, men varför det skulle vara det på kottarna också förstår jag inte.
Ultimata viloplatsen, en NJUTARbänk!
Kram/Barbro
GillaGilla
Jag var lite låg ett tag när jag hade som minst ork men nu är humöret på topp igen tack vare halstabletterna. Det finns mycket fint att se och fota nu och det är väldigt bra att ta fotopauser lite då och då. Ja, kanske är det kåda. Jag kanske borde ha både känt och luktat på det klibbiga. Något har i alla fall utsöndrats och kanske blandats med regndroppar.
Bästa och vackraste platsen att vila på 😀
Kram
GillaGilla
Så fina bilder både på fåglar och rådjur! Det är inte fel att sitta på en bänk och ha en vacker utsikt och låta tankarna vandra.
Kram
GillaGilla
Tack Marie! Den bänken är omtyckt och många är vi som har suttit en stund på den. En väldigt fin plats att filosofera lite över livet och annat.
Kram
GillaGilla
Jag hoppas att skatungen inte mådde dåligt. Men jag har också sett att de kan sitta helt still. Det var en björktrastunge som satt helt still på vår altan trots att jag gick alldeles nära den. Men efter ett tag så kom en vuxen björktrast, förmodligen mamman och då hoppade den iväg och sedan så flög den och satte sig i en buske.
Grankottarna såg definitivt klibbiga ut. Och vilken fin bild det blev på rådjuret där den sticker upp sitt huvud. Det lät som en skön morgonpromenad och speglingsbilder älskar ju jag också som du vet.
Önskar dig en fin tisdag kväll!
Kram
GillaGilla
Då vill jag tro att den här skatungen gjorde som björktrastungen hos dig. Den såg inte skadad ut men jag tycker att den kunde hitta en bättre plats att ”gömma” sig på.
Jag kanske borde ha känt och luktat på kottarna för att få en aning om vad det kunde vara. Men man undviker ju helst det som är klibbigt 😀
Jag tyckte att rådjuret var så sött där det stack upp huvudet.
Det var en sådan där morgon som man blir riktigt lycklig av 😀
Tack Anita och detsamma!
Kram
GillaGilla
Hoppas att den lilla skatungen klarade sig.För ett par dagar flög en fågel in i vårt ena fönster. Den verkade stendöd men hämtade sig sakta men säkert och flög till sist iväg. Vilket fint rådjur men jag måste erkänna att jag inte såg det på naturbilden först.
Önskar en god kväll nu!
GillaGilla
Ja, jag hoppas verkligen det. Jag vet ju att många fåglar dör fösta levnadsåret men den här skatungen verkade inte vara skadad. Skönt att den fågel som gjorde illa sig hos er klarade sig och bara behövde återhämta sig lite.
Jag tror inte att jag heller hade sett det om jag inte visste exakt var jag skulle titta. Jag gillar mitt nya objektiv som låter mig zooma in så långt och inte bara ge en jättesuddig bild. I morgon kommer den nya kameran också 😀
Tack Znogge och detsamma!
Kram
GillaGilla
Nu är du verkligen på gång igen, när du promenerar runt Bynäset. Det är inte den lättaste eller kortaste biten. Jag blir riktigt glad av att läsa det.
GillaGilla
Jag har ju kommit på lösningen 😀 Fickan full med halstabletter att stoppa in i munnen och många foto- och vilopauser så funkar det. Den rundan tog nästan tre timmar men det var otroligt skönt. Tack Anna-Lena, jag blir också glad 😀
GillaGilla
Känns fint att du kan ta lite fotopromenader igen! Underbara bilder och naturen är verkligen en barnkammare just nu.
Ha det gott!
Kram
GillaGilla
Lösningen var halstabletterna och jag är otroligt glad för att de hjälper så bra 😄
Tack Anki! Ja,det är olika sorters barn överallt 😊
Kram
GillaGillad av 1 person
Så mange nydelige fugler. Det er så trivelig når man får listet seg inn på fugler slik at man får tatt bra bilder av dem. Noen ganger sitter de og andre ganger flyr de om du er langt unna. Det virker som det er mye rådyr der du er på tur. De er nydelige der de står og følger med på hva du gjør. Vurderer om de skal springe eller så rolig.
GillaGilla
Tack Lillian! Jag blir glad varje gång jag får chansen att komma så nära fåglar och kan fota dem 😊 Det finns gott om rådjur här och jag ser ett eller flera nästan varje dag. Men det är inte alltid de är så nära och de vill nog helst ha ett litet avstånd till oss människor.
GillaGilla
Underbart att få uppleva alla små fågelungar och snyggt fångat där i höga gräset! Vyerna är ljuvliga och jag hade gärna suttit där på bänken och snackat lite med dig. Kram
GillaGilla
Jag har haft en del tur med att stöta på fågelungar men alla kan jag inte fånga på bild. Jag såg t ex söta små gulsparvsungar men de flaxade omkring så mycket och höll sig inne bland buskarna så där blev det inget. Men kul att se dem i alla fall. Det hade varit trevligt att få sällskap av dig där på bänken 😀
Kram
GillaGilla
Men oh, nu har jag inte hunnit hit igen! Men då har jag mycket att se och läsa, älskar fågelungar och har knappt sett några i år. Bara halvstora andungar har fångat min blick. -Så nu ska jag frossa här en stund
Kram
GillaGilla
Nej, hur skulle du ha hunnit det när du har varit ute på havet och på Gotland. Men du brukar ta ett gäng i taget och du kämpar på med alla mina inlägg 😀
Jag har haft tur med fågelspaningarna ett tag nu men vissa år ser jag nästan inga. Då får man passa på när så många dyker upp.
Kram
GillaGillad av 1 person