I mitt förra inlägg skrev jag att min son cyklandes var på väg till mig (från Uppsala till Frösön) och att han skulle dyka upp dagen därpå. Jag hann inte mer än publicera det inlägget innan han ringde och sa att han visserligen hade hittat en fin tältplats men att han hade mer energi i kroppen. Det lockade mer att sova i en riktigt säng hos mig än att vakna i ett blött tält efter en regnig natt så han tänkte fortsätta cykla och komma fram på natten. Jag gick och la mig i vanlig tid och vaknade inte av att han strax före midnatt kom in, tog något att äta, duschade och sedan somnade gott. Den dagsetappen blev drygt 18 mil för honom och då var det inte konstigt att han sov gott ända fram till tiotiden på förmiddagen. Då kom han ut ur sitt rum med ett stort leende och gav sin mamma en bamsekram. Mysigt och väldigt roligt att ha honom här hos mig.
Den dagen, i onsdags, var vädret inte så kul och någon utflykt var vi inte sugna på. I stället klarade vi av en del ärenden både i stan och i ett handelsområde en bit utanför centrum. Det var alldeles lagom mycket för oss båda och resten av dagen var bara lugn och skön.
Igår däremot var vädret på vår sida och jag föreslog ett utflyktsmål som jag underligt nog aldrig hade besökt förut. Bara ca en kvarts bilresa från mig ligger en av parkeringarna vid Tysjöarna och dit åkte vi. Tysjöarna är blekesjöar och om någon blir nyfiken på vad det är så kan ni läsa om det i bilden nedan. Den förklarar processen bra men sedan blir det lite förvirrande när det först står att bleket här har bildats i 9000 år och sedan påstås det att i Sverige finns bleke endast på Gotland och nära Skövde. I sista stycket står det sedan att det i Jämtland finns 164 områden med synlig bleke. Jaja, det kan inte alltid bli helt rätt.

Alldeles bredvid bilen visade en liten fjäril upp sig i solskenet.

Vi började vår lilla vandring på stigar som gick genom varierande natur men inte med ett enda berg eller fjäll. Lite ovanligt att vi inte hamnar på någon slags topp när min son är här några dagar men jag ville vara lite snäll mot min fot.

Jag kände mig väldigt duktig som följde läkarens direktiv och smorde in mig med solskyddskräm innan vi gav oss av. Visserligen bara SPF 20 men ändå mycket bättre än helt utan skydd som är det vanliga för min del. Vi nåddes av ganska många solstrålar så det var nog bra. Sent ska syndaren vakna sägs det ju och bättre sent än aldrig.

Vi kom fram till den, enligt skyltar, stora blekekällan. Lite av känslan från Islandsresan kom till oss när vi stod och tittade ner på hur det bubblade och rörde sig under vattnet.

Om ni tittar på filmen så lägg märke till hur det rör sig nästan över hela bilden. Inte bara i mitten där det är lätt att fastna med blicken.
Min son fotade mig precis vid blekekällan.

Där hade en blomma hittat en viloplats.

Vi fortsatte vår vandring och mestadels gick vi på spångar. Det var lite lurigt emellanåt eftersom regn hade gjort spångarna hala och för att inte halka spände jag både fötter och ben. Men hellre spångar än att bli helt blöt om fötterna.

Efter en stund kom vi fram till en kalktuffkälla. Ni minns säkert inte det men tidigare i somras gjorde jag en utflykt till Fillstaån och där fanns det också en kalktuffkälla. Kanske en vanlig naturtyp i Jämtland.


Naturligtvis stod vi kvar på spången.
Vattendroppar är alltid fascinerande.

Vi gick genom ett stort område med massor av bladvass. En liten skylt talade om för oss att vassen är vass men vi gjorde inte illa oss.


Vi parkerade på den västra parkeringen och framme vid sjön gick vi norrut. Vid den röda pricken bestämde vi oss för att fortsätta norrut och sedan bestämma hur långt vi skulle gå när vi kom runt den första sjön.

Vi hade trott att vi skulle gå med sjön inom synhåll i stort sett hela tiden men den såg vi bara då och då. Det var ändå en väldigt fin runda och en plats jag gärna besöker igen.

Slåtterblommor är så fina och här får blomman besök av en liten och söt insekt.

Vi kom fram till en grillplats och där gick stigen ihop med den del av rundan som är tillgänglighetsanpassad. Sådana satsningar gör mig alltid glad. Här tog vi en liten fikapaus. Men kan ni förstå hur vi kunde glömma chokladbollarna? Nåja, det gick bra ändå.

Den tillgänglighetsanpassade banan slutade i ett fågeltorn men det var inte rätt tid på året för fågelskådning.

Vi följde den breda spången vidare runt den norra sjön och kom förbi stora hagar med kossor, kvigor och många kalvar. Kanske fanns det någon vuxen tjur där också men vi såg bara tjurkalvar.







När vi närmade oss stigen mellan sjöarna sa jag att den rundan fick räcka för min del och därför lämnade vi promenaden runt den södra sjön till ett annat tillfälle. Vi stannade till vid en liten bro…


…och förutom vatten på båda sidorna såg vi en stor slända som verkade placera sina ägg precis under vattenytan mot träpålen. Den blå sländan, och många likadana, flög omkring lite längre fram där kalken var väl synlig.




Snart var vi tillbaka på stigen vi startade promenaden på och de 6,5 km vi hade avverkat kändes som en fullt tillräcklig runda. En fin dag och när molnen lättar senare idag blir det en ny liten utflykt.
Det var litt av en overraskelse kan jeg tenke meg. Han hadde ikke lyst til å bli med dere til Nordkapp han da?
GillaGilla
Ja, inte trodde jag att han skulle orka cykla så långt på en dag. Men vi fick ju mer tid tillsammans tack vare det och det är jag glad för 😀
Jo, han hade gärna hängt med till Nordkap men när vi bokade den resan hade han redan bestämt med en kompis att de skulle ta tåget till Sicilen. Den resan fick de av olika anledningar skjuta fram till nästa sommar men då var det för sent för honom att ändra semesterperiod. Då blev det den här cykelsemestern i stället. Nu har han ca 200 mil kvar och förhoppningsvis får han inte regn varenda dag.
GillaGilla
Det var verkligen en ordentlig sträcka han avverkade. Har han en elcykel så han får lite hjälp ibland? Så fint att vakna och veta att han är hemma hos dig. Bilden på vattendropparna är underbar! En riktigt fin och lagom lång promenad.
GillaGilla
Ja, han har åkt långt men har ännu längre sträcka kvar att cykla innan han är klar. Han har inte en elcykel utan där är det muskelkraft som gäller. Vältränad är han så om bara cykeln håller så ska det nog gå bra hela vägen. Det är alltid fint att ha något av barnen på besök och oftast är det sonen som kommer. Det här året har det varit färre besök än vanligt men det beror nog till viss del på att jag inte har kunnat göra samma utflykter som vi båda vill och brukar göra.
Ja, visst är vattendroppar fina och spännande 😀 Det var en fin och i nuläget kanske något lite för lång promenad. Men det brydde jag mig inte om då.
GillaGilla
Det var en rejäl bit sonen din cyklade men han är garanterat både vältränad och har en bra cykel.
Trevligt med besök förstår jag och ni är redan igång med trevliga och lärorika utflykter. Även jag snappade upp ett och annat 😉
Kram och god lördag!
GillaGilla
Ja, det var långt men vältränad är han. Trots det så behövde han några dagars lugn efter de 18 mil han åkte den dag han kom hit. Jag förstår mig inte på cyklar men enligt sonen är det en bra cykel 😀 Ingen elcykel dock.
Det är alltid jättekul att ha honom här och det brukar alltid bli fina och spännande utflykter. Nu höll vi oss på planare mark än vanligt men det var helt perfekt den här gången. Kan man dessutom snappa upp någon ny lärdom så är det ju bra 😀
Kram och detsamma!
GillaGilla
Nu kom du med nyheter. Inte visste jag om det där med kalken.Kul att se. Vilken son som cyklat så långt för att hälsa på. Min son har åkt hem till skåne i torsdags och det blev tomt utan honom. Det är så mysigt att sitta i lugn och ro tillsammans och dricka morgonekaffe. nu börjar turisterna ge sig iväg men eftersom jag ska ha växtfärgningskurs till veckan så blir det väl lite rörelse då. Hoppas vädret håller sig skapligt så vi slipper regn och blåst när vi ska vistas hela tiden nere vid sjön. Slåtterblomman är en av mina favoriter. När jag var barn tyckte jag att blommans innehåll såg ut som en fin liten marsipantårta.
GillaGilla
Kul att jag kunde komma med något nytt att lära 😀 Att det är kalkrikt i markerna visste jag men det här med kalken och bleke var nytt. Jättekul att han cyklade ända till mig men jag var bara ett delmål. Nu är han på väg mot Norge och ska cyklar söderut över och runt alla fjordar ute vid kusten. Om ca fyra veckor beräknar han vara tillbaka i Uppsala.
Visst blir det tomt när besöken åker igen. Du har haft din son ganska länge hos dig och då kanske det känns ännu värre. Skönt att du har något annat att sysselsätta dig med men du brukar ju för det mesta ha fullt upp 😀 Jag håller tummarna för att regnet ska passera innan kursen börjar. Slåtterblomman är så söt men det var först när jag köpte min kamera och såg den på riktigt nära håll som jag upptäckte den.
GillaGilla
Men oj vilken friskus till son som cyklar såna sträckor! Fin utflykt ni fick till också. Så mysigt att träffas.
Duktigt av dig att komma ihåg att smörja in ansiktet!
Kram
GillaGilla
Ja, det är inget litet äventyr han är ute på och härifrån har han ca 200 mil kvar innan han kommer hem. Det är alltid supermysigt att träffas och vi försöker hitta fina utflyktsmål.
Jag smorde inte bara in ansiktet utan även hals, nacke och armar. Jag kände mig väldigt duktig 😀
Kram
GillaGilla
Verkligen en prestation att cykla en sån sträcka! Förstår att du är glad över hans besök … och vilken trevlig utflykt ni gjorde! Det här med bleke var helt nytt för mig – det är lärorikt med bloggar! Fina bilder som alltid … och en av mina favoritblommor, slåtterblomman som är så vacker!
Önskar dig en fin helg!
Kram
GillaGilla
För de flesta av oss är nog den här cykelturen alldeles otänkbar men min son är inte rädd för utmaningar. Han har dessutom inställningen att han alltid kan avbryta och ta tåget ifall något trist händer. Jag tror inte att han tröttnar så om han och cykeln håller har han ca 200 mil kvar att trampa sig fram.
Tack Anki! Slåtterblommor är såå fina och det upptäckte jag när jag började fota 😀
Tack detsamma!
Kram
GillaGillad av 1 person
Jag började läsa i fel ordning och trodde att grabben aldrig kommit upp till dig! Men så var det alltså när han skulle fortsätta resan som problemen uppstod. Så kul att han iaf hann upp och hälsa på dig. Och vilken härlig utflykt ni fick! Riktigt spännande ställe att besöka, o så har du missat det helt…Men det gick ju smidigt att reparera. Visst finns det mycket konstiga fenomen i naturen! Jag begriper inte kemin och processerna kring allt, jag bara njuter av det ögat ser.
Kram
GillaGilla
Ja, så kan det bli men du hittade i alla fall alla inlägg 😀 Det blev en rejäl resa för min son trots att han var tvungen att avbryta. Och jag fick med honom till ett fint utflyktsmål 😀 Det finns säkert många fina stigar och områden att besöka och om bara foten blir bra ska jag bli bättre på att hitta nya promenadstigar. Jag fattar inte heller allt men njuta av naturen kan jag 😀
Kram
GillaGillad av 1 person